Sunday, Jul 12, 2020
HomePosts Tagged "донира"

Фондацијата на бизнисменот, Ванчо Чифлиганец изгради и донираше нова куќа на семејството Трајкови од радовишкото село Дедино чиј дом пред новогодишните празници во целост изгоре. Куќата која е енергетски ефикасен објект е со корисна површина од 50-тина метри квадратни и во неа брачниот пар Трајкови

Read More

Пратениците Зоран Заев, Стефан Богоев, Радмила Шекеринска, Оливер Спасовски и уште неколкумина пратеници од истата коалиција, се откажале од своите пратенички плати и парите ги донирале за лекувањето на Наташа кое нејзините родители не можат да си го дозволат. Оваа информација ја објавија дел од

Read More

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое со помош на хуманите луѓе и социјалните мрежи доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира. Ова здружение секоја сабота на

Read More

Екс-ју ѕвездите самите изразиле желба средствата од летните концерти низ Македонија да ги донираат за поплавените, велат за 24 Вести од План Б продукција, која е надлежна за нивните гостувања. Некои од нив за помош на настраданите ќе одржат и посебни концерти, тврдат од продукцијата.

Read More

Холандија донира медицинска помош во вредност од половина милион евра, која треба да пристигне оваа недела, пишува на Фејсбук страницата на Кралството Холандија и на официјалната интернет страница на амбасадата. „Штетите во некои реони се толку големи и затоа испраќаме медицинска помош. Многу е важно овие

Read More

Светски познатата група The Prodigy, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата Фејсбук страница напиша дека ќе донира на Црвениот крст за настраданите од поплавите, кои во саботата го зафатија Скопје и околината. Членовите на англиската електронска група упатија сочувство до семејствата

Read More

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, соопштија од УКИМ. Од Универзитетот изразуваат длабоко сочуство до семејствата на загинатите и настраданите во

Read More

Албанската Влада одлучи да испрати 100.000 евра за санирање на последиците во настраданите подрачја во Македонија. Веста ја соопшти министерот за финансии Дитмир Бушати, кој додаде дека продолжуваат контактите со македонските власти за добивање информации за предизвиканите штети, со цел помошта да продолжи. - Ова е

Read More

Донација од Кина во опрема за спасување, која вклучува четири чамци, униформи, чизми, шлемови …, денеска беше примена во касарната „Гоце Делчев“ за потребите на Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС). Опремата, на директорот на ДЗС Шабан Салиу, ја предаде амбасадорот на Кина во Македонија, Вен

Read More