Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "апел"

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое со помош на хуманите луѓе и социјалните мрежи доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира. Ова здружение секоја сабота на

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Европа наместо по три, да имаат по пет деца, порачувајќи и на милионската дијаспора дека е „иднината на Европа“, пренесува AFP. Агенцијата наведува дека Турција и Европа се во кавга, откако Германија и Холандија

Read More

Црквите и верските заедници во Република Македонија застапени во Уставот, во заеднички апел повикаа за смирување на состојбите, покажување добра волја и разумност во одлуките и постапките, воздржување од дејства што можат да ја загрозат државната, но и безбедноста на луѓето, домовите и семејствата, пишува

Read More

Здружението за заштита на животни Анима Мунди апелира до граѓаните за спасување на животните од невремето кое деновиве го зафати скопскиот регион. Тие ги повикуваат граѓаните и институциите, дирекцијата за заштита и спасување и Агенцијата за храна и ветеринарство,покрај тоа што се вклучуваат во акции

Read More

Коста Митроски, Претседател на Здружението на банкарството при Стопанската комора, упати јавен апел до банките да се вклучат во достава на хуманитарна помош за жителите од настраданите подрачја од поплавите во градот Скопје, во вода, храна, хигенски средства и слично. Како што информираат од УНИ Банка,

Read More

Поранешниот раководител на рудникот Беловодица, М-р Васко Дамески упати апел да не се загадува Мермерното езеро. Тој исто така, потсети како е настанато езерото. АПЕЛИРАМ!!! Да се внимава при посетата на Мермерното езеро. Постојат делови од рудникот кои не се безбедни. Има појава на одрони и

Read More

Од страна на Министертсвото за внатрешни работи стигна апел да се протестира мирно и  да нема никакво насилство на протестите што секојдневно се организираат. - Секој има право да го изрази својот револт и незадоволство, но тоа мора да биде ненасилно, мирно. Да не се уништува

Read More

“Жарко Јовичиќ има 23 години. Пред 8 месеци неочекувано го загуби видот на левото око. После еден лекарски преглед му беше дијагностиран параназален рак. Итно беше направена критична операција, со која за среќа се отсрани поголемиот дел од туморот. Оттогаш тој е на постојана терапија, а

Read More

Помош со донирање вода за пиење, средства за хигиена, храна, ќебиња е потребна за погодените домаќинства во Тетовскиот регион од завчерашното невреме ,пишува МИА Помошта може да се предаде во магацините на Црвениот крст во Момин Поток од 8 до 16 часот секо ден до 15-ти

Read More

Ги замолуваме сите хумани луѓе да му помогнат на ова ангелче да продолжи со својот живот. Михаил Митрески од Охрид има 1 година и 8 месеци и боледува од Ретинобластома (тумор на мрежницата на левото окце). Ретинобластома е опасен малиген тумор кој освен окото го загрозува и

Read More