Monday, Jul 6, 2020
HomeАНТИСТРЕСХуманост (Page 6)

Ги замолуваме сите хумани луѓе да му помогнат на ова ангелче да продолжи со својот живот. Михаил Митрески од Охрид има 1 година и 8 месеци и боледува од Ретинобластома (тумор на мрежницата на левото окце). Ретинобластома е опасен малиген тумор кој освен окото го загрозува и

Read More

Медицинскиот тим составен од 40 луѓе успеа да направи трансплатација на раце на Зион Харви од Балтимор. Ова младо момченце е единственото дете на кое досега му е направена двојна трансплатација на рачиња. Хирурзите користеле челични плочи и штрафови за да ги прицврстат старите со новите коски,

Read More

Знаеме дека кучињата прават се за своите сопственици, но малку е чудно кога куче скитник ке спаси непознат човек. Шанон доживеала сообраќајна несреќа кога излетала од рурален пат, а немало никој да и помогне. Таа била во бесознание кога дошло едно улично куче. Тоа ја

Read More

Победничката на првата сезона од Балканското музичко шоу ,,Пинкови sвездички" Марија Сердар, освен златен глас има и големо срце. Vaučer na 100.000 dinara za kupovinu u jednoj prodavnici igračaka odlučila sam da dam udruženju “Autizam, pravo na život”, pošto smatram da je to njima potrebnije nego

Read More

Дечињата кои подолго престојуваат во Клиниката за детски болести во Скопје денес беа анмирани со три групи музичари кои одржаа  мали концерти . Одделот за Хемато-онокологија, во Амфитеатарот на Клиниката и во игротеката на приземниот спрат се локациите на кои за момент децата заборавија на

Read More

Здравје Радово стартуваше со кампањата “Здравје во твои раце” – кампања за подршка на велосипедизмот и здравите навики Вчера, 05-ти јули, на Кејот на реката Вардар, се одржа настан кој ги обедини сите поборници за здрав живот, вљубеници во велосипедизмот, како и зависници од спортот и

Read More

Во рамките на хуманитарниот карван по повод месецот на постот Рамазан, хуманитарната организација „Хилал“, која делува при Исламската верска заедница во Македонија, престојуваше и во Дебар. Претседателот на оваа организација ефенди Мустафа Даути во придружба на дебарскиот муфтија ефенди Рамазан Хаса во Дебар додели 250

Read More

Во недела, 28-ми јуни, во 18 часот, на Кеј кај Александар Палас ќе се случува вистински празник за вљубениците во велосипедизмот. На овој настан, под мотото ,,Здравје во твои раце” ќе се дружат велосипедисти, рекреативци и сите оние кои имаат желба за спортување и здрав начин

Read More

Во четврток, 25 јуни, се организира собирање хуманитарна помош за мигрантите кои транзитираат низ Mакедонија. „Да придонесеме во намалување на страдањата низ кои минуваат бездомните луѓе и деца додека транзитираат низ нашата земја, да ги олесниме нивните маки, да внесеме трошка светлина во нивните животи“, велат

Read More

Човековиот живот се одвива во две неизбежни и меѓусебно поврзани димензии: просторот и времето, а смислата пак на животот доаѓа од достигнувањата на нашето делување. Оттаму, квалитетот или колку добро ќе го живееме мигот на времето зависи и од тоа колку ќе го спознаеме просторот

Read More