Monday, Jul 6, 2020
HomeАНТИСТРЕСХуманост (Page 2)

Финансиска помош од вкупно 300.000 лева (150.000 евра) ќе додели Владата на Бугарија за Македонија како дополнување на техничката и хуманитарната помош, која Софија ја донира за справување со последиците од поплавите од 6 и 7 август во Скопскиот и Тетовскиот регион, пренесе бугарската национална

Read More

Помош од Руската Федерација наменета за справување со последиците од поплавата во Скопскиот регион и за засилување на капацитетите на службите за кризно реагирање, ќе биде донирана денеска во Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија. Хуманитарната помош со тежина 40 тони е доставена со

Read More

Кога Томас Мур на „Фејсбук“ гледал видео-снимка со едно девојче кое ја изгубило косата при лечење од рак, му дошла одлична идеја. Осумгодишното момче одлучило да пушта долга коса за да ја донира на децата кои ја изгубиле при хемотерапија. И тоа цели две години!

Read More

Утре, вторник, во „Метрополис арената“ во Скопје, ќе се одржи голем хуманитарен концерт за поплавените. На концертот ќе настапат голем број музички имиња како од поп така и од фолк музиката. Цената на билетите е симболична, 200 денари, а истите можат да се набават и

Read More

Сите хумани лица кои сакаат да донираат крв ќе може да го сторат тоа денеска на традиционалната крводарителска акција организирана од Црвениот крст која се одвива во просториите на Домот на АРМ и истата низ последните години се покажа како една од најуспешните со рекорден

Read More

Познатиот британски кувар Џејми Оливер се вклучува во акцијата за собирање на средства за помош на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Италија и најави дека приходот од секоја продадена порција паста ќе биде дониран за помош за спасување и згрижување на загрозените. Оливер на својот

Read More

Екс-ју ѕвездите самите изразиле желба средствата од летните концерти низ Македонија да ги донираат за поплавените, велат за 24 Вести од План Б продукција, која е надлежна за нивните гостувања. Некои од нив за помош на настраданите ќе одржат и посебни концерти, тврдат од продукцијата.

Read More

Македонскиот народен театар во петок ја почнува хуманитарната акција „МНТ – театар на хуманоста и солидарноста“ со која се вклучува во активностите за помош на поплавените подрачја во скопскиот регион. Директорот на МНТ, Дејан Пројковски денеска најави дека хуманитарната акција започнува со изведбата на стендап комедијата

Read More

Вечерва ќе се одржи хуманитарен ноќен настан за Специјална Олимпијада Македонија. Возиме велосипеди, планинариме, трчаме, ДОНИРАМЕ. Стартот ќе биде пред ОУ Кочо Рацин во 19:30. Поканети се сите - стои во повикот на Фејсбук. Да покажеме и овој пат хуманост. Уште еден супер настан на кој

Read More

На жиро сметката на Фондот за солидарност на Црвен крст до денеска се уплатени 23.298.578 денари или 378.838 евра, а од донирањето на 100 денари со повик на телефоните: 075/070/077 143 400 собрани се 12.889.000 денари или 209.577 евра, или вкупно 588.415 евра. Од Црвен крст

Read More