Friday, Nov 20, 2020
HomePosts Tagged "насилство"

Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 им одредил мерка притвор на четворица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, кои се во бегство и против нив треба да биде распишана потерница, соопшти судот. „Судија на претходна постапка при Основниот суд

Read More

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, на вечерашниот митинг во Ѓорче Петров рече дека државата ќе даде повеќе пари кон општините и ќе помогне во гасификацијата за да се намали загадувањето, но и за да се намалат трошоците на граѓаните. – Ќе работиме за граѓаните

Read More

Денешното рочиште со кое требаше да почне судскиот процес против деветтемина обвинети за насилствата во Собранието од 27 април, се одложи бидејќи од куќен притвор во судот не беше спроведен обвинетиот Ангеле Зафировски, јавува „Мета“. Судијката Милка Ангелевска-Васевска, откако констатираше дека не се исполнети условите поради

Read More

Американската мисија при ОБСЕ побара од властите во Македонија да преземат чекори да ја обезбедат сигурноста на сите пратеници, темелно да го истражат нападот во Собранието на 27 април и да одговараат оние што го извршија, организираа или го наредија насилниот акт. Вршителот на должност

Read More

Судија на претходна постапка денеска прифати уште едно барање на Основното јавно обвинителство за мерка притвор од 8 дена за напаѓач во насилниот упад на демонстранти во Собранието во четвртокот на 27 април. Kривичниот суд соопшти дека пред судија било доведено уште едно лице и

Read More

Го гледав настапот на нелегитимниот Претседавач на конститутивната седница за избор на Претседател на Собранието на Р.М. и еден од најодговорните за крвавиот настан, Трајко Вељановски на Сител телевизија и чувствувам за потребно да реагирам во јавноста во однос на неколку негови констатации. Трајко Вељановски точно

Read More

Оперскиот пејач и директор на Македонската опера и балет кој е еден од главните организатори на инциијативата „За заедничка Македонија“ напиша доста конфузен статус кој наиде на бројни негативни коментари, како од неговите довчерашни поддржувачи, така и од критичарите. Тој напиша: Јас без за Македонија,но без

Read More

Засега според сеуште неофицијални извори од МВР и Основното јавно обвинителство се подготвува акција за апсење на 15 лица, меѓу кои и водачите на иницијативата „За заедничка Македонија“ за водење на протестите кои во четвртокот еруптираа и гневните демонстранти го нападнаа Собранието на Република Македонија. Основното

Read More

ВМРО-ДПМНЕ испрати шокантно соопштение во кое посочува дека одлуката на СДСМ заедно со коалиционите партнери да изберат собраниски спикер можело да резултира само со физичко насилство, без притоа да спомнат што е со полицијата која со практично со раширени раце им дозволи на маскираните напаѓачи

Read More

Лидерот на ДУИ Али Ахмети упати најостра осуда за вчерашните напади на маскирани и гневни демонстранти кои ги тепаа пратениците и новинарите во Собранието и повика на смиреност кај сите граѓани, особено кај Албанците за да не се дозволи овој политички проблем да прерасне во

Read More