Wednesday, Aug 4, 2021
HomePosts Tagged "Велигден"

Во Светлата недела после Велигден, денешниот ден во народот се нарекува Светол или Зелен четврток. Инаку Белата, Светла или Велигденска недела се смета за непрекинат ден на Велигден. Затоа секој ден има богослужби, исто како на Велигден. Четврток инаку важи за баксуз-ден, секој освен овој. Светлиот четврток

Read More

Во црквата на грчкиот остров Хиос за Велигден се случи вистинско шоу! Полна црква верници кои со нетрпение го чекат свештеникот. Свештеникот со скок излета од олтарот и почнува да го објавува воскреснувањето на Христос со фрлањето на ловорови лисја кон верниците. Видео стана невиден хит во

Read More

Специјалното јавно обвинителство го поднело обвинителниот акт за случајот „Транспортер“, во кој првоосомничен, односно сега првообвинет, е актуелниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, кого СЈО го товари за злоупотреби со превозот на ученици во Битола, тешки 360.000 евра, потврдија за „Мета“ од СЈО. Оттаму додаваат дека

Read More

Велигден, или празникот на Христовото воскресение е дефинитивно најголемиот христијански празник. Страдалната седмица заврши со новиот ден, денот на воскресението. Ние сме свикнале да ја делиме неделата на седум дена. Но, денес се установува тајната на осмиот ден, т.е. идниот ден, кој треба да дојде за

Read More

Со кршење јајца и кревање чаши муслиманските и православните жители на Општина Сопиште денеска го славеа Велигден. Семејствата на Зоран Симоновски и Томислав Алексовски им беа домаќини на муслиманските соседи од селата Света Петка и Чифлик кои им дојдоа на гости. Граѓаните од регионот се

Read More

Хуманитарното здружение „Љубезност“ кое со помош на хуманите луѓе и социјалните мрежи доброволно работи на собирање и делење на оброци на бездомните лица апелира до граѓаните да го фрлааат одвишокот на храна по Велигденската трпеза и истиот да го донира. Ова здружение секоја сабота на

Read More

Гости од цела Македонија го посетуваат манастирот Света Троица во кумановското село Скачковце, кое се наоѓа на 12 км оддалеченост од Куманово на патот кон Свети Николе, јавува телевизија „Канал 5“ Годинава во чест на големиот христијански празник Велигден реставриран е дванаесет метарскиот крст со цел

Read More

Сакам на сите христијани да им го честитам овој голем ден - Велигден, ден кога симболично животот ја победи смртта. Затоа, да се радуваме на животот, на сите добрини и убавини што тој ни ги носи, изјави денеска претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој

Read More

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, денеска присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип. - Во моменти кога имаме силна политичка поларизација да надвладее разумот, да се запази достоинството во постапките и

Read More

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

Read More