Monday, Jul 6, 2020
HomeАНТИСТРЕСХуманост (Page 3)

Над 350.000 евра се собрани на жиро сметката на фондот за солидарност при Црвениот крст за помош на погодените од поплавите. Парични донации и понатаму се собираат преку телефонскиот број 143 – 400 од сите домашни мобилни оператори, а цената на еден повик е 100

Read More

Светски познатата група The Prodigy, која на 14 август ќе настапи во Охрид, на својата Фејсбук страница напиша дека ќе донира на Црвениот крст за настраданите од поплавите, кои во саботата го зафатија Скопје и околината. Членовите на англиската електронска група упатија сочувство до семејствата

Read More

Здружението за заштита на животни Анима Мунди апелира до граѓаните за спасување на животните од невремето кое деновиве го зафати скопскиот регион. Тие ги повикуваат граѓаните и институциите, дирекцијата за заштита и спасување и Агенцијата за храна и ветеринарство,покрај тоа што се вклучуваат во акции

Read More

Градежната компанија Голден Арт, поради настанатата ситуација  донесе одлука да се прекине колективниот одмор на сите вработени и одлучи да ангажира градежна механизација со цел да се расчистат поплавените подрачја во Скопје и околината и ќе учествува со градежни материјали и намирници за жителите на

Read More

Во пресрет на катастрофата која зафати големи подрачја од Скопје, Националниот младински совет на Македонија отвора повик за волонтери во поплавените подрачја во Скопје. За таа цел НМСМ ги повикува сите млади лица, младински организации, организации за млади да се вклучат во акцијата и воедно да

Read More

Славниот кошаркар Мајкл Џордан донираше пет милиони долари за изградба на нов музеј за афро-американската историја кој ќе биде отворен од 24 септември, а во знак на благодарност, музејот својата галерија за спорт ќе ја нарече по Џордан. Исто така Џордан му поклонил и свој

Read More

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) изразува сочувство до семејствата засегнати од катастрофалната поплава што го зафати Скопје и околината, а беше предизвикана од пороен дожд вечерта на 6 август 2016. ОМД иницира акција меѓу иселениците за собирање средства за помош на настраданите. Средства можат да се

Read More

Вкупно пет милиони денари или околу 81.300 илјади евра се собрани досега од телефонскиот број за донации за жителите кои настрадаа во тешкото невреме кое го зафатија Скопје и регионот, потврдуваат од Црвен крст. Телефонскиот број 143-400 беше отворен вчера на пладне и ќе биде во

Read More

Коста Митроски, Претседател на Здружението на банкарството при Стопанската комора, упати јавен апел до банките да се вклучат во достава на хуманитарна помош за жителите од настраданите подрачја од поплавите во градот Скопје, во вода, храна, хигенски средства и слично. Како што информираат од УНИ Банка,

Read More

Хуманитарната организација Велодарност најави акција за собирање на неопходни средства кои потоа ќе бидат доставени до погодените од силното невреме и упатија повик за донации од граѓаните. „Секој колку што може нека ги наполни ранците и бисаѓите со неопходни средства: нерасиплива храна, хигиенски средства, облека, вода

Read More