Tuesday, Jun 2, 2020
HomeАНТИСТРЕСХуманост (Page 4)

Седумгодишниот Бен Морис од САД повеќе години се борел со тешката болест леукемија која како и за секое друго семејство носи големи предизвици и неизвесни моменти. Сепак, третманот е успешен и неговата мајка Кеси му ја соопштува радосната вест за да ја сними неговата реакција.

Read More

Општина Струга ќе донира 600.000 денари еднократна парична помош за семејствата од изгорените куќи во пожарот што пред десетина дена избувна во старото градско јадро, во сокачето „Нико Нестор“. Средствата, како што информнира претседателот на Советот Абдула Ќазимоски, ќе бидат наманети за осум објекти, за кои

Read More

Помош од храна, средства за хигиена, постелнини и ќебиња од Општинската организација на Црвениот крст од Струга добија денеска семејствата кои ги изгубија домовите во вчeрашниот пожар во Струга во кој изгореа пет куќи. Струшкиот Црвен крста, како што информира секретарот на општинската организација Адуриме Даути,

Read More

СОС Детското село во текот на денешниот ден одржува донаторска акција за доопремување и собирање на потребните средства. Акцијата ја организираат Винер и Шпаркасе, а во неа вработените од двете компании ќе работат на оплеменување на дворот на селото, ќе се дружат со децата штитеници

Read More

Светски познатиот пејач Рики Мартин, кој е и амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ, вчера посети  камп на сириски бегалци во Либан, каде што се сретна со сириски деца, соопштија американските медиуми. Тој изјави дека зборот „бегалец" се обезвреднил деновиве, но светската заедница треба да ги отвори

Read More

Во Градскиот парк оваа недела од 12 часот ќе се одржи „Светски пикник“ за гурмани организиран од Советот на странските инвеститори. На пикникот по цена од 100 денари ќе се служат јадења од националните кујни ширум светот од каде потекнуваат компаниите, а собраните средства ќе

Read More

Црвениот крст на Република Македонија со поддршка на Меѓународната федерација на друштвата на Црвениот крст и Црвената полумесечина денеска организира работилница со претставници на медиумите во рамки на кампањата за подигнување на свеста за хуманите потреби на мигрантите и активностите за поддршка што ги спроведува

Read More

Организацијата „Добредојде Macedonia Welcome Center“ - DMWC оваа сабота во 11 часот ќе го отвори шестиот добротворен базар за одбележување 1 јуни Меѓународниот ден за заштита на правата на детето. Базарот ќе биде отворен со обраќање на Емилија Миладинова Аврамчева – претседател на ДМВЦ, Коце Трајановски

Read More

Шеесет и едногодишниот Коце Коцев од Кочани денеска даруваше крв по 161 пат, со што се вбројува во десетмината луѓе во земјава кои се рекордери во  крводарителството. Пензионираниот хуман полицаец, континуирано дава крв веќе 44 години, односно од својата 17 та година. Причината за првпат

Read More

Отворена е жиро сметка на којашто граѓаните може да донираат пари да им се помогне на братот и сестрата, сираци, од Велес на кои пред неколку дена целосно им изгоре куќата. Никола е волонтер и активист на здружението „Гласот за животните“ од Велес, па здружението за

Read More