Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "загинати"

Силна експлозија одекнала во Кабул кај американската амбасада. Според локалните власти, четири лица загинале, а најмалку деветмина се повредени. Експлозијата се случила на централниот плоштад Масуд, каде што се наоѓаат бројни амбасади и на други западни земји. Авганистанската полиција соопштила дека мета на нападот најверојатно била

Read More

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска со претседателот на здружението „Бранители - херои на Македонија од 2001“, Владо Стојанов разговараа за досегашната државна помош за семејствата на загинатите бранители и за опциите за продолжување на поддршката. На средбата, која се одржа

Read More

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, прогласи победа на изборите за Уставотворно собрание. Повеќе од осум милиони гласачи, или 41,53 отсто вчера гласаа за членови на Уставотворното собрание на Венецуела, а изборниот процес го обележа насилство во кое загинаа десет лица, соопштија властите на земјата. – Имаме

Read More

Најмалку двајца загинаа, а над 180 луѓе се повредени во земјотресот со јачина 6,7 степени според Рихтер кој рано утрово во 1.30 часот се случи во Егејското море во близина на градот Бодрум во Турција и грчкиот остров Кос. Според досегашните официјални информации од полициските служби,

Read More

Две лица загинаа, а најмалку 170 се повредени во силен земјотрес што ги погоди грчките острови во југоисточниот дел на Егејското Море. Неименуван претставник на болницата на островот Кос наведе дека две странски лица се загинати при удар со камења од стара зграда, што се урнала

Read More

Tри лица загинаа, а 377 се повредени во земјотресот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер, што го погоди североистокот на Иран. Според податоците на иранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Боџнурда, во провинцијата Северен Корасан. Околу 60 повредени се хоспитализирани по

Read More

Во Соборниот Храм Свети Никола во Куманово денеска се одржа панихида за осумте загинати припадници на полицијата кои учествуваа во оружената пресметка во кумановско „Диво Насеље“ пред две години, јавува „А1он“. Панихидата ја организираше општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ. – Ова е втора година по ред

Read More

Тројца полицајци загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец од Исламска држава во ирачкиот град Мосул. „Групата од околу десет напаѓачи, вклучувајќи и четворица бомбаши самоубијци се обиделе да се инфилтрираат во хеликоптерската база на федералната полиција во Ал Ареј“ - изјавил шефот на полицијата. Тој додаде дека

Read More

Најмалку 12 лица загинаа, а уште осум се повредени при судир меѓу автобус и цистерна со гориво, во југозападниот дел на Макесико, јави Reuters. Спасувачките екипи ги извлекуваат телата на настраданите, така што бројот на загинати би можел да биде поголем. Полицијата појасни дека автобусот патувал крај

Read More

Пет лица загинаа меѓу кои и две деца на школска возраст, додека четири лица се повредени, а една се води како исчезната откако утрово се урнаа два ката од станбена зграда на југозападот од Полска, соопшти властите од таа земја. Голем број пожарникари со кучиња ги

Read More