Wednesday, May 20, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 3)

Силен зејмотрес ја погоди Италија кој досега одзеде 38 жртви, додека пак 150 лица се повредени. Земјотресот бил со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, а потресот се случил утрово. Најмногу погодени се планинскиот дел на централна Италија, но за среќа не е погодена густо населена

Read More

Најмалку 19 цивили меѓу кои три деца загинаа денеска во воздушни напади врз две области во Алепо што се под контрола на бунтовниците, соопшти Центарот за мониторинг на човекови права. Нападите ги извршиле руски или сириски авиони врз населбите Тарик Ал Баб и Ал Сахур и

Read More

Двајца полицајци и еден цивил загинаа, а неколку други се ранети денеска при експлозија во близина на најголемиот град во југоистична Турција, Дијарбекир. Како што јавија телевизијата НТВ, експлозијата била предизвикана од автомобил-бомба, која била паркирана пред полициска станица, најверојатно поставена од припадници на Курдската работничка

Read More

Најмалку 30 лица загинаа, а околу 70 други се ранети денеска во руски воздушни напади врз главното упориште на џихадистичката група Исламска држава (ИД) во Сирија, градот Рака, јави ДПА, повикувајќи се на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Според Центарот, руските авиони извршиле над

Read More

Делегација на Владата на Република Македонија, претставници од кабинетот на Претседателот на државата и од Министерството за одбрана, денеска по повод одбележување 15 години од загинувањето на осуммината припадници на резервниот состав на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски бачила, положи цвеќе пред Споменикот

Read More

Роднините на починатите во невремето два дена чекаат пред капелата во Бутел за да ги земат телата на жртвите. Се појавиле проблеми во процедурата и затоа не можат да ги земат телата. Ги повикаа надлежните да им помогнат за да можат своите блиски достојно да

Read More

Во просториите на салата на Советот на Град Скопје (барака број 13), денеска е отворена книга на жалост за загинатите од катастрофалното невреме што го зафати главниот град. Сите граѓани коишто сакаат да се запишат во книгата на жалост, ќе можат да го направат тоа денеска

Read More

Засега непозната сириска бунтовничка група тврди дека ги има телата на петмината Руси, кои беа убиени при соборувањето на нивниот хеликоптер и побара нивна размена за заробеници. Бунтовниците во понеделникот соборија руски воен хеликоптер во провинцијата Идлиб, при што сите пет лица во него загинаа

Read More

Најмалку 17 луѓе, вклучувајќи 11 странски туристи, се мртви откако конвој со возила е нападнат во Авганистан од страна на талибанци. Пет туристи се повредени откако конвојот се наошол на мета на нападот во западен Авганистан. Националноста на странските туристи сеуште не е позната. Се стравува дека

Read More

Најмалку осум лица загинаа денеска при експлозија на две бомби во близина на аеродромот „Аден Аде" во сомалискиот главен град Могадишу, соопшти претставник од силите за безбедност на Сомалија. Првата експлозија се случила близу контролен пункт на патот кон аеродромот, а втората пред седиштето на

Read More