Tuesday, May 26, 2020
HomePosts Tagged "бомбашки"

Тројца полицајци загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец од Исламска држава во ирачкиот град Мосул. „Групата од околу десет напаѓачи, вклучувајќи и четворица бомбаши самоубијци се обиделе да се инфилтрираат во хеликоптерската база на федералната полиција во Ал Ареј“ - изјавил шефот на полицијата. Тој додаде дека

Read More

Најмалку 38 лица загинале во серија бомбашки напади на воени и на владини цели во Сирија, јавиле сириските државни медиуми, пренесуваат светските агенции. Нападите биле изведени во кратки временски интервали во градовите Тартус, Хомс, околината на Дамаск и во уште неколку други градови кои се

Read More

Црн ден во Турција. Најмалку девет луѓе загинаа, а повеќе од 200 се повредени во три одвоени бомбашки напади на полициски цели во источна Турција. Турските власти ги обвинуваат припадниците на Курдската работничка партија за нападите. Во експлозија на бомба во Битлиш во југоисточна Турција

Read More

Два бомбашки напади се случија денеска во сирискиот град Камишли, каде живее главно курдско население. Во нападите животот го загубија најмалку 31 лице, а 170 се повредени. Претходно сириската државна телевизија објави дека загинале 22 лица во експлозија на автомобил-бомба. Целта на нападите бил објект на

Read More

Најмалку осум лица загинаа денеска при експлозија на две бомби во близина на аеродромот „Аден Аде" во сомалискиот главен град Могадишу, соопшти претставник од силите за безбедност на Сомалија. Првата експлозија се случила близу контролен пункт на патот кон аеродромот, а втората пред седиштето на

Read More

Седум луѓе – петмина полицајци и двајца цивили беа ранети во бомбашки напад врз полициска станица во Истанбул, јави Анадолија. Цел на нападот со автомобил бомба била полициска станица во истанбулскиот реон Султанбејли. Од ескплозијата е предизвикан пожар и урнат е дел од триспратната зграда на полицијата.

Read More

44 загинати,67 повредени е црниот епилог од експлозии на две бомби во џамија полна со верници и познат муслимански ресторан во Нигерискиот град Џос-соопштиле нигерсиките власти. За овие напади обвинета е исламскатата екстремистичка група Боко харам. Градот Џос повеќе пати беше цел на напади од страна на

Read More

Десет лица загинаа, а триесет се ранети на пазар на североистокот на Нигерија кога 12-годишно девојче активирало експлозив, изјавија сведоци и припандик на спасувачките екипи. Нападот се случи вчера во Гујби, во државата Јобе, околу пладне по средноевропско време. „Овој бомбашки напад го изведе девојче од

Read More