Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "Авганистан"

Силна експлозија одекнала во Кабул кај американската амбасада. Според локалните власти, четири лица загинале, а најмалку деветмина се повредени. Експлозијата се случила на централниот плоштад Масуд, каде што се наоѓаат бројни амбасади и на други западни земји. Авганистанската полиција соопштила дека мета на нападот најверојатно била

Read More

Најмалку 36 лица загинаа во директен судар на автобус и цистерна авганистанската јужна провинција Забул, пренесе ТАСС. Портпаролот на гувернерот на провинцијата изјави дека загинале 36 лица, вклучувајќи и жени и деца, а повеќе од 25 се повредени, од кои некои се здобиле со тешки

Read More

Припадник на американската армија кој бил вклучен во борбените дејствија со владините воени сили е убиен со бомба во Хелманд провинцијата. Идентитетот на војникот како и неговата служба не се откриени, освен дека бил дел од НАТО силите, податок кој го потврди и бригадирниот генерал

Read More

Пентагон излезе со официјално соопштение во кое тврди дека со дрон е убиен Хафез Саид Хан, лидер на ограноците на Исламска Држава во Пакистан и Авганистан, задолжен за координирање и извршување на терористички напади и регрутирање на нови борци за фронтот во Сирија. Авганистанскиот амбасадор во Пакистан

Read More

Најмалку 17 луѓе, вклучувајќи 11 странски туристи, се мртви откако конвој со возила е нападнат во Авганистан од страна на талибанци. Пет туристи се повредени откако конвојот се наошол на мета на нападот во западен Авганистан. Националноста на странските туристи сеуште не е позната. Се стравува дека

Read More

Млада жена од Такар, Авганистан преживеала невидена тортура од својот сопруг кој постојано ја претепувал иако била бремена, а во тоа му помагале сестрата и мајката. Жената од физичките напади го изгубила бебето, а била и понижувана со бричење на косата и осакатување на гениталиите.

Read More

Четири нации - Авганистан, Пакистан, Кина и САД не планираат да продолжат со мировните преговори со талибанците по претходната рунда состаноци која не даде никакви резултати, соопштија денеска авганистански официјални лица. Портпарол на авганистанскиот претседател Ашраф Гани рече дека не постои план за оживување на мировниот

Read More

САД ќе остават 8.400 војници во Авганистан во текот на следната година, изјави вчера американскиот претседател Барак Обама. „Ситуацијата во Авганистан останува опасна“, изјави Обама при објавувањето на веста. Обама планираше да го редуцира бројот на американските војници до 5.500 лица до крајот на 2016

Read More

Репортерот Дејвид Гилки и неговиот преведувач, авганистански државјанин, починале во Авганистан кога била нападната воената единица со која патувале. Националното јавно радио за кое Гилки работел, соопшти дека тие биле со единицата на авганистанската војска и дека нападот се одиграл во јужната процинција Хелманд. Преведувачот бил

Read More

Најмалку седум лица загинаа, а 23 други се ранети вчера при напад врз суд во градот Пул и Алам во авганистанската провинција Логар. Нападот се случил за време на процес против шестмина неодамна уапсени талибнци, кога тројца вооружени мажи влегле во зградата и почнале да

Read More