Monday, Jun 1, 2020
HomePosts Tagged "судир"

Најмалку 12 лица загинаа, а уште осум се повредени при судир меѓу автобус и цистерна со гориво, во југозападниот дел на Макесико, јави Reuters. Спасувачките екипи ги извлекуваат телата на настраданите, така што бројот на загинати би можел да биде поголем. Полицијата појасни дека автобусот патувал крај

Read More

За денеска во 11 часот е закажано продолжението на конститутивната седница на Собранието. Во четвртокот СДСМ побара поддршка од десет пратеници за да се премине на точката избор на претседател на Собранието, што не беше прифатено од претседавачот со конститутивната седница Трајко Вељаноски и од

Read More

Воз кој сообраќал од Скопје кон Кичево удрил во автомобил на див премин, во близина на улицата „Качанички пат“. Во несреќата се повредени возачот и сопатникот од автомобилот, а едниот од нив е задржан во болница. Според информациите на МВР, вчера во 17:10 часот на железничката

Read More

Најмалку шест починале, а околу 150 се повредени во судир на патнички и товарен воз во централениот дел на Пакистан. Несреќата се случила на околу 25 километри оддалеченост од градот Мултан, во централната провинција Панџаб, кога патничкиот воз удрило во товарниот воз кој не бил

Read More

Два мали авиона се судрија во воздух во западна Алјаска и при тоа загинаа пет лица во двете летала, соопштија претставниците. До местото на несреќата, која се случила во ненаселена област, околу 600 километри западно од Енкориџ, може да се стигне само со хеликоптер, пренесува Танјуг. Претставниците

Read More

Економскиот промотор Оливер Ристиќ се најде на нишан на Обединета македонска дијаспора која бара од Владата на Република Македонија да го повлече од функцијата во САД поради нанесени големи навреди. Ристиќ ги обвинил ОМД дека воопшто не донирале средства од иселениците за настраданите во поплавата

Read More

Најмалку 60 лица биле повредени во удар на воз во дрво на пруга во источна Франција, пренесуваат чокалните медиуми повикувајќи се на спасувачките служби. Инцидентот се случил на пругата меѓу градовите Нима и Монпеље. Францускиот канал „БФМ“ пренесува дека најмалку 10 лица биле во критична

Read More

Најмалку три лица загинаа, а четири други се повредени во судар меѓу глисер и туристички брод во близина на островот Егина кај Атина, соопшти грчката крајбрежна стража. Како што јави дописникот на МИА од Атина, на туристичкиот брод имало од 15 до 20 лица, кои се

Read More

Преставници на радикалниот опозициски Фронт за јавен спас „Нова Ерменија” напдаднаа полициска станица во Ереван која ја завзедоа и држат петнаесетина полицајци како заложници при што има и најмалку едно лице загинато. Тие бараат ослободување на Жирајр Сефилјан кој е еден од нивните лидери, а

Read More

Најмалку десет луѓе загинале и десетици се повредени во директен судир на два воза на југот на Италија, соопшти претставник на пожарникарската бригада. Екипите за брза помош се веќе на местото на несреќата каде се обидуваат да им помогнат на повредените, јавуваат италијанските медиуми. Натаму патуваат

Read More