Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 5)

Такси возач вчера неколку часа по полноќ со возилото Мерцедес удрил најпрво во дрво, а потоа се излизгал на коловозот. Од силниот удар на лице место погинале и такси возачот, како и неговата сопатничка, жена на возраст од 37 години. Несреќата се случила на булеварот

Read More

Најмалку 15 луѓе загинале, а 60 се повредени во сообраќајна несреќа што се случила со судир на автобус и камион на патот од саудиската престолнина Ријад кон градот Ал Касим, соопшти саудиската Црвена полумесечина. Во евакуацијата на повредените, од кои петмина се во критична состојба, учествувале

Read More

Четиринаесет лица загинаа, а околу дваесетина се повредени во несреќа на училишен автобус во местото Османие во Јужна Турција. Според информациите на турските медиуми, Автобусот што превезувал ученици и родители од излет на археолошко наоѓалиште паднал во канал за наводнување. Причините за настаната несреќа се уште се

Read More

Најмалку три лица загинаа, а над 20 се повредени во судирот меѓу полицијата и напаѓачите кои земаа заложници во западен Казахстан. Очевидци наведуваат дека напаѓачите претходно ограбиле две продавници за оружје во градот Актобе, по што почнале да земаат заложници. Полицијата ги евакуира трговските центри во

Read More

Советот на општина Гази Баба донесе Одлуки за подигање спомен обележја на Бобан Ивановиќ и Горан Стојменовиќ, загинати припадници на македонската полиција во антитерористичката акција во кумановската Дива населба на 9 и 10 мај 2015 година. Тие беа жители на општина Гази Баба. Спомен обележјето

Read More

Најмалку три лица се загинати, меѓу кои и еден пожарникар, во страшната поплава што ги зафати областите Баден-Вуртемберг и Баварија во јужниот дел на Германија, јавуваат медиумите. Од поплавите предизвикани од силниот доджд се погодени особено источните делови на поркаината Баден Виртемберг - Хоенлоекрајс, Биберах,

Read More

Во водушните напади на коалицијата предводена од САД и гранатирањето на турската артилертија во Сирија загинаа 104 борци на Исламска држава, јави турската новинска агенција Анадолија. Во соопштението се наведува дека нападите се случиле доцна синоќа, неколку часа откако испалени ракети од Сирија го погодиле југот

Read More

Околу 100 луѓе кои се водат како исчезнати, најверојатно загинаа при лизгање на земјиштето во Шри Ланка, соопштија денеска власти по неуспешната потрага по преживеаните лица. Центарот за управување со катастрофи (ДМЦ) соопшти дека 67 тела се пронајдени во најпогодената област Кегале, каде 99 луѓе и

Read More

Сириски активисти велат дека во серија бомбашки напади загинати се повеќе од 100 луѓе, во две упоришта на режимот на претседателот Башар ал – Асад. Групата на Исламската држава ја презеде одговорноста за денешните напади. Сириската опсерваторија за човекови права, со седиште во Британија, соопшти дека градот

Read More

Најмалку четири лица се загинати и околу 90 се повредени во демонстрациите во центарот на Багдад, соопштуваат болнички извори. Според кажувањата, демонстрантите навлегле во добро обезбедуваната Зелена зона во центарот на Багдад. Ирачките безбедносни сили истрелале боева муниција и гумени куршуми, како и солзавец, за да

Read More