Saturday, Sep 26, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 4)

Во поплавите во Кина предизвикани од летните дождови вкупно загинаа над 200 луѓе, а 16 милиони лица се евакуирани, јавија кинеските државни медиуми. Според последните податоци во покраината Хенан, централна Кина загинаа 15 луѓе, а деветмина се водат како исчезнати. Поради поплавите 7,2 милиони луѓе ги

Read More

Најмалку десет луѓе загинале и десетици се повредени во директен судир на два воза на југот на Италија, соопшти претставник на пожарникарската бригада. Екипите за брза помош се веќе на местото на несреќата каде се обидуваат да им помогнат на повредените, јавуваат италијанските медиуми. Натаму патуваат

Read More

Исламистичката милитантна група Ал Шабаб изврши нов крвав напад врз воена база во Шабел регионот и тие тврдат дека убиле најмалку 30 војници и се уште имаат контрола. Сомалиски воени претставници не сакаат директно да разговараат со медиумите за официјалниот број на жртви, но потврдија

Read More

Најмалку три лица загинаа при уривање на воен товарен авион „Херкулес Ц13“ на воениот аеродром во Монтижо во Португалија, информира португалската Национална агенција за цивилно воздухопловство. Португалска агенција Луса објави дека во несреќата, што денеска се случи во југозападниот дел од земјата, загинале три лица, додека

Read More

На автопатот во близина на клучката кај Прешево утринава во тешка сообраќајна несреќа настрада едно лице. До несреќата дошло кога автомобилот кој се движел во правец од Македонија кон Врање влегол во спротивната лента и налетал на возило кое се движело во правец од Врање кон

Read More

Дваесет и пет лица се убиени во најновиот воздушен напад, изведен рано утринава во јужниот јеменски град Таиз од авиони на сунитската коалиција, предводена од Саудиска Арабија, врз шиитските бунтовници од племето Хути, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на претставници на јеменските безбедносни сили. Во нападот

Read More

Во автобуска несреќа што се случи рано изутринава во Србија загинале петмина словачки туристи кои се враќале од одмор на грчкиот остров Крф. Како што јави српската државна телевизија, несреќата се случила на околу 200 километри јужно од Белград, на автопатот Скопје - Белград Во автобусот

Read More

Четиринаесет лица денеска загинаа, а осум се повредени во самоубиствен бомбашки напад во Кабул, соопшти авганистанското министерство за внатрешни работи. Како што се наведува во соопштението, цел на нападот бил минибус кој превезувал непалски државјани, кои работеле за американска служба за обезбедување. Авганистанските талибанци ја презедоа

Read More

Според првични информации, во несреќата на езерото во Пријажинскиот регион, Карелија загинале 11 лица од кои десет се деца. Спасени се 11 додека се трага по уште четворица туристи, соопшти полицијата. Тие настрадале откако невреме погодило 49 туристи на езерото Карелија на северозапад во Русија. Меѓу

Read More

Најмалку 25 лица загинаа кога автобус се лизнал од планински пат и паднал во клисура на североистокот од Индија, соопшти локалната полиција. Во несреќата која се случила доцна синоќа, повредени се и 10 лица, потврди полицаецот Раџив Мехта. Тој истакна дека врнел силен дожд и дека видливоста

Read More