Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "Венецуела"

Гуерa Мадуро, синот на претседателот на Венецуела Никола Мадуро, се закани дека ќе ја заземе Белата куќа со оружје доколку претседателот на САД, Доналд Трамп испрати војска во неговата земја. Белата куќа го осуди режимот во Венецуела поради кршењето на човековите права, а минатата недела Трамп

Read More

Американските власти остро ги осудија изборите за членови на Уставотворното собрание во Венецуела и најавија „брзи и одлучни мерки“ против владата на социјалистичкиот претседател Николас Мадуро. „САД ги осудуваат изборите што го загрозуваат правото на народот на самоопределување“, наведе американското министерство за надворешни работи и додаде

Read More

Претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, прогласи победа на изборите за Уставотворно собрание. Повеќе од осум милиони гласачи, или 41,53 отсто вчера гласаа за членови на Уставотворното собрание на Венецуела, а изборниот процес го обележа насилство во кое загинаа десет лица, соопштија властите на земјата. – Имаме

Read More

Младата репрезентација на Англија е новиот светски шампион по победата во финалето над Венецуела со резултат 1-0 (1-0). Единствениот гол на овој натпревар го постигна Калверт-Левин во 35 минута, но херој беше веднаш до него и голманот Вудман кој спаси пенал 15 минути пред крајот на

Read More

20-годишниот лидер на студентите, демонстрант почина во Венецуела откако беше застрелан во главата, што го зголеми бројот на жтртвите за еден месец, откако почнаа протестите против власта, на најмалку 37 лица. Канцеларијата на државниот обвинител, која ја бележи официјалната бројка на смртни случаи од почетокот

Read More

По неколку недели тензични и насилни протести во Венецуела, во кои 22 луѓе досега загинаа, Венецуелците вчера излегоа облечени во бело во знак на жалост. Во Каракас неодамна во еден ден загинаа 13 луѓе на протестите. Девет од нив починаа по електрошокови а уште тројца

Read More

Поради недостигот на шеќер во социјалистичка Венецуела престанува производството на Coca-Cola. Државата се соочува со тешка економска криза, со највисока инфлација во светот и недостиг на основни продукти. „Производителите на шеќер во Венецуела не информираа дека треба да прекинат привремено со производството поради недостиг на суровини“,

Read More

Венецуела го прогласи петок за неработен ден, односно за време на април и мај работната недела ќе завршува во четврток. Причина за оваа мерка, верувале или не е штедењето! Претседателот на Венецуела Николас Мадуро на државната телевизија најави дека жителите ќе имаат продолжен викенд, а

Read More

Искористувајќи ги специјалните овластување претседателот на Венецуела, Никола Мадуро, прогласи вонредна „економска“ состојба. По указот за прогласување на вонредната состојба, претседателот има рок од 60 дена да спроведе реформи за опоравување на кризната ситуација. Последните неколку месеци за Венецуела беа кобни главно поради падот на цената

Read More

Македонските кошаркарски репрезентативци денеска играат уште еден контролен натпревар, овој пат против репрезентацијата на Венецуела. Избраниците на селекторот Марјан Србиновски досегашните три контролни мечеви ги поминаа со исто толку победи, па така истиот позитивен резултат се очекува и денес. Натпреварот се одигрува од 17 часот во Гевгелија,

Read More