Sunday, Jun 7, 2020
HomeДЕНЕШНАСветЗагинаа тројца полицајци во бомбашки напад на исламската држава

Загинаа тројца полицајци во бомбашки напад на исламската држава

mosul

Тројца полицајци загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец од Исламска држава во ирачкиот град Мосул.

„Групата од околу десет напаѓачи, вклучувајќи и четворица бомбаши самоубијци се обиделе да се инфилтрираат во хеликоптерската база на федералната полиција во Ал Ареј“ – изјавил шефот на полицијата.

Тој додаде дека тројца полицајци и тројца напаѓачи загинале во нападот, по кој полицијата тргнала во потрага, но останатите напаѓачи успеале да избегаат.