Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "загинати" (Page 2)

Во авионска несреќа во близина на Јужен Судан животот го загубија 44 лица. Авионот припаѓал на компанијата South Supreme Airlines. Во болница со потешки повреди се пренесени околу 18 патници откако биле извлечени од урнатините.

Read More

Најмалку 18 луѓе загинаа, од кои повеќето средношколци, откако дрво паднало врз нив додека биле во посета на популарен водопад во Кинтампо, Гана. Уште 22 други се повредени и пренесени на лекување во локалните болници. Екипите за интервенција употребиле пили за да го исечат големото дрво и

Read More

Црногорските медиуми известуваат за нов бомбашки напад во Котор во кој се загинати две момчиња откако пред куќа на еден осомничен мафијаш била фрлена експлозивна направа. Загинатите се Г.Б (28) и М.Б. (25) се од Котор и починале на лице место од силината на детонацијата.

Read More

Најмалку 36 лица загинаа во директен судар на автобус и цистерна авганистанската јужна провинција Забул, пренесе ТАСС. Портпаролот на гувернерот на провинцијата изјави дека загинале 36 лица, вклучувајќи и жени и деца, а повеќе од 25 се повредени, од кои некои се здобиле со тешки

Read More

Бројот на загинати во досегашната 18-месечна граѓанска војна во Јемен достигна околу 10.000 лица, изјави денеска координаторот за хуманитарни прашања на ОН Џејми Макголдрик. Досега официјалните претставници и хуманитарни организации во Јемен наведуваа дека има над 6.000 загинати. Макголдрик на прес-конференцијата во Сана потенцира дека новите податоци

Read More

Пилотите Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички кои трагично загинаа кај Струмица на 10 јули 2014 година, ќе добијат споменик. Советот на Општина Струмица на последната седница донесе одлука идејното решението на скулпторот Горан Ѓорев да биде прифатено за подигање споменик на

Read More

Берово одбележува и 20 години од големата трагедија кога за прославата на народниот собир во манастирот Голема Богородица од громови загинаа 9 лица, а дваесетина беа повредени. Свое сведоштво за настанот за телевизија Стар даде и новинарката Љубинка Клинчарска која прва ја пренела веста, а

Read More

Во Италија е Ден на жалост, знамињата низ земјата се на половина копје поради 284-те жртви на земјотресот, кој во средата го погоди централниот дел на земјата. На комеморацијата за загинатите од катастрофалниот земјотрес ќе присуствуваат и претседателот Серџо Матарела и премиерот Матео Ренци. Земјотресот го

Read More

Најмалку 11 лица се убиени, а 70 се ранети утрово во експлозија на автомобил бомба чија мета била полициската станица во местото Џизре на југоисток на Турција, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се на турската телевизија НТВ. Сите загинати се полицајци. Телевизијата НТВ не цитира извор за

Read More

Бројот на загинатите од земјотресот во Италија е 241, а не како што претходно беше соопштено 247, изјави денеска претставник на службата за цивилна заштита, пренесе ДПА. Според него во Аматриче потврдените жртви се 184, во Аркуата дел Тронто - 46 и во Акумоли - 11. Повеќето

Read More