Tuesday, Jan 26, 2021
HomePosts Tagged "бранители"

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска со претседателот на здружението „Бранители - херои на Македонија од 2001“, Владо Стојанов разговараа за досегашната државна помош за семејствата на загинатите бранители и за опциите за продолжување на поддршката. На средбата, која се одржа

Read More

Законот за Безбедносните сили на Косово (БСК), кој го предложи косовскиот претседател Хашим Тачи, ќе биде повлечен од процедура сѐ додека не се искористат сите можности БСК со уставни амандмани да се трансформираат во оружени сили на Косово. Според приштинските медиуми, Тачи се согласил на ова

Read More

Србите се „шака јада, мал народ, а БиХ не е држава туку, „биг шит“, вели лидерот на Народната коалиција на претстојните вонредни парламентарни избори, поранешен премиер и сегашен кандидат за премиер на Хрватска, Зоран Милановиќ на состанокот со хрватските воени ветерани на којшто разговараа за

Read More

Делегација на Владата на Република Македонија, претставници од кабинетот на Претседателот на државата и од Министерството за одбрана, денеска по повод одбележување 15 години од загинувањето на осуммината припадници на резервниот состав на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски бачила, положи цвеќе пред Споменикот

Read More

Владина делегација предводена од министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска ќе положи цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак по повод 14 години од загинувањето на македонските бранители. Делегацијата ќе положи цвеќе и пред комплексот „Карпалак“ во центарот на Прилеп, по што министерот Јолевски ќе има обраќање. Десетте

Read More