Wednesday, Apr 21, 2021
HomePosts Tagged "Исламска Држава"

Италјанските власти протерале еден македонски и еден албански државјанин, поради безбедносни причини. Двајцата живееле во пристанишниот град Бари и подолг период биле следени од секторот за антитероризам. Според истрагата, двете лица, македонскот државјанин (36) и албанскиот (27), преку социјалните мрежи одржувале контакти со марокански државјанин, претходно

Read More

Полицијата во Манчестер уапси 23-годишен маж во јужниот дел на градот поради сомневање дека е поврзан со нападот во кој беа убиени најмалку 22 лица. Претходно британската премиерка Тереза Меј изјави дека безбедносните служби го знаат идентитетот на осомничениот бомбаш самоубиец. Таа додаде дека властите се уште

Read More

Ирачката воена команда соопшти дека терористите од „Исламска држава“ срушиле хеликоптер на ирачката авијација западно од Мосул, пренесе РИА Новости. Претставникот на ирачките вооружени сили, генерал-мајор Јахја Расул посочи дека хеликоптерот ја прикривал операцијата на шиитските милиции кои ослободувале село кое се наоѓало под контрола на

Read More

Тројца полицајци загинаа денеска во напад на бомбаш-самоубиец од Исламска држава во ирачкиот град Мосул. „Групата од околу десет напаѓачи, вклучувајќи и четворица бомбаши самоубијци се обиделе да се инфилтрираат во хеликоптерската база на федералната полиција во Ал Ареј“ - изјавил шефот на полицијата. Тој додаде дека

Read More

Разузнавачката служба на ирачкото Министерство за одбрана соопшти дека лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади се уште е жив и оти се наоѓа во Сирија, додека ирачкиот сајт што е поврзан со шиитската милиција тврди дека Ал Багдади е уапсен во северна Сирија

Read More

Тунелите во Авганистан што ги користат борци на ИД, а кои беа цел на американското бомбардирање со „мајката на сите бомби", се направени по налог на ЦИА, напиша на Твитер Едвард Сноуден, поранешен припадник на американската НСА. – Тие муџахедински тунели што ги бомбардиравме во Авганистан?

Read More

Засилено полициско обезбедување за време на велигденските празници. Министерството за внатрешни работи е мобилизирано и се проверуваат верски објекти и други места на кои може да има многу луѓе и кои би можеле да бидат мета на терористилки напади. „Со оглед на глобалните терористички закани

Read More

Три лица се депортирани од Италија поради поврзаност со терористичка група во Венеција, соопшти денеска италијанското Министерство за внатрешни работи. Депортираните се државјани на Косово и се поврзани со други четири лица, кои минатата недела беа приведени од италијанската служба за борба против тероризмот поради

Read More

Организацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во близина Британскиот парламент, во кој загинаа пет лица, вклучувајќи го и напаѓачот, а повредени се 40-тина други. Во соопштение на новинска агенција на ИД, се вели дека напаѓачот бил „војник на Исламската држава“. Терористичката организација не индицираше

Read More

Министер за надворешни работи во заминување Никола Попоски, на покана на државниот секретар на САД Рекс Тилерсон, ќе учествува на состанокот на министри за надворешни работи на земјите членки на Глобалната коалиција за борба против Исламска држава, кој денеска ќе се одржи во Стејт департментот

Read More