Tuesday, Jul 7, 2020
HomePosts Tagged "култура"

Владата на вчерашната 16. седница ги прифатила оставките на директорот на Дирекцијата на технолошки индустриски развојни зони, Виктор Мизо, како и на Цветко Грозданов, генералниот директор на АД за стопанисување со станбен и деловен простор, информираше владината прес-служба. Разрешени се и Муедин Кахвеџи, директор на Педагошка

Read More

Синдикатот на култура на Република Македонија денеска упати низа барања до новата власт, за кои рече дека драстично ќе ги сменат лошите околности во кои е западната културата во земјава. На прес-конференција во МОБ, синдикатот побара замена на сегашниот Закон за култура со нова законска рамка

Read More

Вчера мадридските улици беа исполнети со илјадници луѓе кои излегоа да кажат дека Тортурата не е култура. Тие протестираа против суровото однесување кон животните и бараат укинување на коридата, традиционалните борби со бикови. Протестот намерно се совпадна со одбележувањето на Торо дела Вега, кој се одржува

Read More

Само што се прибрав од кино! Прво и основно, култура у кино имаме НУЛА! Значи ако дома ви даваат да мљацкате и шмркате од кока колата, во кино сала и пред други луѓе стварно не е пристојно, чак што више и смета. Јас да сум

Read More

На социјалните мрежи се појави видео од повозрасен човек кој без никакви пречки ги сече ноктите на нозете во полн автобус на ЈСП. Во градскиот превоз може да се сретнат многу бизарни навики на граѓаните, но некои работи ги преминуваат сите граници на кутлурното однесување.

Read More

Бранот undergound култура го зафаќа Скопје по трет пат. Одлична прилика за локална поддршка на маргинализираните авторски творци од страна на масовната малограѓанштина и естаблишментот. Бидете дел од DIY свирката/фестивал АЛТЕРНАТИВНО СКОПЈЕ #3 која ќе биде на 25 Јуни во МКЦ (хол на кино Фросина). Карти

Read More

Дубаи e успешен град и туристича дестинација со преку 10 милиони посетители годишно. Тука можете да јадете во едни од најдобрите светски ресторани, да правите шопинг во најексклузивни бутици и да се вклучите во најразлични активности и да видите прекрасни атракции. Во Дубаи голем дел од

Read More

Една од најдобрите културни манифестации во Македонија, фестивалот Охридско лето оваа година на посетителите ќе им понуди врвни театраски и сценски доживувања. И онака веќе богатата програма, оваа година ќе биде надополнета со содржини од најразлични уметнички остварувања, џез викенди, балетски перформанси и концерти на

Read More

Министерката за култура Елизабета Канческа -Милевска неделава беше во работна посета во Турција, каде што учествуваше на втората конференција на Советот на Министри за култура од Југоисточна Европа. Советот се одржуваше на тема „Зајакнување на културата за одржлив развој“. Меѓу другото на Советот е усвоена

Read More

Скопје ќе биде будно цела ноќ. Вечер ќе се одржи 11-тата „Бела ноќ“ која ќе понуди голем број настани од културата – изложби, концерти, читања и филмски маратон, со вклученост на сите институции од културата во главниот град. Официјалното отворање на годинашната „Бела ноќ“ е во

Read More