Saturday, Aug 15, 2020
HomePosts Tagged "традиција"

Со традиционалното читање на Константиновата „Т`га за југ“ пред Домот на поезијата денеска почнува 55. јубилејно издание на фестивалот Струшки вечери на поезијата. По официјалното отворање на манифестацијата следува меѓународно поетско читање „Поетски меридијани“. Следниот ден на програмата е портрет на минатогодишната добитничка на наградата „Браќа

Read More

Со прослава по повод Готенската битка – Мурабет, денеска во беровското село Владимирово почнуваат „Владимирските илинденски средби” што годинава се одржуваат под мото „Ладимерци дека и да сте, за Илинден дома да сте“ и ќе траат до 2 август. „Владимирските илинденски средби” и годинава ќе понудат

Read More

Традицијата повторно оживеа во Галичник со големата веселба за 43-тата Галичка свадба. Оваа година честа да го вратат духот на претците ја имаа младоженците Сандра Станковиќ и Александар Ристески кои се венчаа во црквата „Свети Петар и Павле“ во Галичник и ставија круна на дводневната

Read More

Денеска и утре во Галичник ќе се одржува 43-тата Галичка свадба, на која годинашни младенци се Сан­дра Стан­ко­виќ и Але­ксан­дар Ри­сте­ски. Тие утре ќе се венчаат во цр­ква­та „Све­ти Петар и Пав­ле“ откако ќе ги поминат сите обичаи на свадбата која во Галичник има вековна

Read More

Традиционалната Галичка свадба која годинава ќе се случи на 12-ти јули, односно на големиот празник Петровден, веќе ги има новите галички зет и невеста. Како и секоја година, така и оваа е избрана двојка која пред се има галички корени. Годинава невестата е таа која по

Read More

Меѓународниот уличен фестивал „Баскерфест“ по единаесетти пат традиционално ќе се одржи во Скопје. Фестивалот ќе започне од 10-ти јуни и ќе трае 10 дена. На фестивалот се очекува учество од над 100 учесници од повеќе земји, како и многу музички точки и забава за најмладите. Фестивалот

Read More

Омилениот и најмасовен настан на скопјани под мотото „Сите на Водно“,  организиран од здружението за спорт и рекреација Прв до врв, ќе се одржи утре (недела) каде што учесниците ќе може да се натпреваруваат во планинско трчање, планински велосипедизам, друмски велосипедизам, и на крај да

Read More

Традиционално, по десетти пат на плоштадот „Македонија“, денеска се одржа „Матурска парада“ на која матурантите го завршуваат средото образование танцувајќи кадрил. На настанот присуствуваше и скопскиот градоначалник Коце Трајановски кој им посака многу успех и среќа. Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, со поддршка од Делегација на Европската

Read More

Дубаи e успешен град и туристича дестинација со преку 10 милиони посетители годишно. Тука можете да јадете во едни од најдобрите светски ресторани, да правите шопинг во најексклузивни бутици и да се вклучите во најразлични активности и да видите прекрасни атракции. Во Дубаи голем дел од

Read More

Кинеската комунистичка партија оваа година реши да биде дарежлива кон најсреќните посетители на владините веб страни каде имаа шанса да добијат вредни парични бонуси. За време на Кинеската Нова година постои традиција во која постарите членови на семејството им дела на младите црвени пликоа со

Read More