Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "Дубаи"

Маја е Хрватска поп пејачка која својата кариера ја започна во групата Енџој, за подоцна да направи соло кариера. 38 годишната пејачка досега има издадено 6 албуми а го подготвува и нејзниот седми албум. Шупут моментално се наоѓа на одмор во Дубаи каде на Инстаграм

Read More

На полицијата на Дубаи како да и беше малку што го има „најбрзиот возен парк“, туку мораше да го направи и најбрзиот полициски автомобил- официјалното признание за ова го добија и од Гинисовата книга на рекорди. Доколку на улиците во овој град здогледате „бугати“ кое

Read More

Владарот на арапските емирати Дубаи, шеикот Мухамед Бин Рашид ал Мактоум, се уште е лут на директорот на јавните служби кој неодамна во ненајавена испекција во јавните администрации не најде никој на своите работни места, а со цел да спречи да не се повтори такво

Read More

Кон крајот на овој месец во Дубаи се отвора најголемиот затворен тематски парк на светот со цел да се привлечат туристи и жители кои често бегаат од овој град за време на летниот период. Во пештерното преградје надвор од бетонскиот центар на Дубаи, климатизираниот тематски

Read More

Архитектите во Дубаи го градат првиот хотел во светот со сопствена дождовна шума. Хотел Роземонт е планиран да се отвори во 2018 година и ќе има околу 190 000 метри квадратни. Имено, внатре во хотелот ќе се наоѓа вештачка плажа, базен на врвот на зградата, па

Read More

Еден пожарникар загина при гасење на запалениот авион на аеродромот во Дубаи. Авион на авиокомпанијата „Емирејтс ерлајнс“ имал проблеми при слетувањето на меѓународниот аеродром во Дубаи. Авионот испуштал црн чад што предизвикало запирање на сообраќајот на аеродромот. Од авиокомпанијата соопштија дека нема жртви и дека

Read More

Авион на компанијата „Емирати“ со 270 патници, денеска се урнал при слетувањето на аеродромот во Дубаи. Авионот експлодирал додека слетувал на аеродромот. Според првите информации авионот ЕК521 се урнал околу 12:45 часот по локално време, а дошол од Индија. Сите патници се „безбедно евакуирани и никој не

Read More

Двајца турски генерали, кои се на служба во Авганистан, биле уапсени во Дубаи по обидот за воен преврат во Турција, објави телевизијата Си Ен Ен-Турк, повикувајќи се на дипломатски извори. Тие денеска изутрина биле префрлени во Турција. Според телевизијата, уапсени се генерал-мајор Џахит Бакир, командант

Read More

Во станбен облакодер од 75 ката во Дубаи денеска избувна пожар, јавија локалните медиуми, повикувајќи се на изјави на очевидци. Според нив, пожарот започнува на 35-тиот кат. Во последните неколку години ова е петти пожар во повеќекатница во Обединетите Арапски Емирати. Полицајци и пожарникари пристигнале на местото

Read More

Властите во Дубаи соопштија дека ќе изградат соларна електрана со капацитет од 1.000 мегавати до 2030 година, прецизирајќи дека тогаш околу 25 отсто од енергетските потреби на земјата ќе биде покривани од обновливите извори на енергија. Во првата фаза од изградбата на оваа соларна електрана,

Read More