Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "борби"

Вчера мадридските улици беа исполнети со илјадници луѓе кои излегоа да кажат дека Тортурата не е култура. Тие протестираа против суровото однесување кон животните и бараат укинување на коридата, традиционалните борби со бикови. Протестот намерно се совпадна со одбележувањето на Торо дела Вега, кој се одржува

Read More

Ирачките елитни сили утринава влегле во градот Фалуџа за да ја избркаат Исламска држава од џихадистичкото упориште само 50 километри западно од Багдад. „Ирачките сили влегоа во Фалуџа со воздушна поддршка од меѓународната коалиција и ирачкото воздухопловство, како и со помош од артилеријата и тенкови“,

Read More

Борбите во полн ек, комуникацијата прекината. Сите канали за комуникација меѓу Турција и бунтовниците од Курдската работничка партија (ПКК) веќе се затворени и нема никаква причина да се прекине вооружената борба, изјави еден од лидерите на ПКК во интервју за парискиот весник „Монд“. – Затворени се

Read More

Милитантите од Исламска држава повторно влегле во клучниот сириски град Кобане, детонирајќи бомбаш-самоубиец и борејќи се со курдските сили на улиците. Најмалку 8 луѓе се убиени, а 40 се ранети кога терористичката група го нападнала градот од три страни, откако наводно дошле од Турција преминувајќи

Read More