Friday, Sep 18, 2020
HomePosts Tagged "тортура"

Апелацискиот суд денеска на јавна седница донесе одлука дека прислушуваните материјали во предметот „Тортура“ на Специјалното јавно обвинителство, можат да се користат како докази. „Тортура“ се однесува на случајот со апсењето на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во кој првообвинет е поранешниот директор на

Read More

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе поднесе жалба на одлуките на Советот за оценка на обвинителен акт на Основниот суд Скопје 1 да се издвојат „бомбите“ од случите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“. Советот проценил дека телефонските разговори се доказ прибавен на незаконит начин и со кршење

Read More

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков денеска преку соопштение од Kомуникацискиот центар на ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека ја става во мирување својата политичка активност. „Со цел да се завршат судските постапки кои се во тек, а во кои што кај мене постои лично убедување дека ќе се

Read More

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, денеска пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде би требало даде исказ за некои од случаите за кои го гони СЈО. Сепак, имајќи предвид дека досега ниту еден од функционерите на ВМРО-ДПМНЕ нема дадено исказ, голема

Read More

Вчера мадридските улици беа исполнети со илјадници луѓе кои излегоа да кажат дека Тортурата не е култура. Тие протестираа против суровото однесување кон животните и бараат укинување на коридата, традиционалните борби со бикови. Протестот намерно се совпадна со одбележувањето на Торо дела Вега, кој се одржува

Read More

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги отфрли критиките дека некои од уапсените лица поради обидот за воен удар биле изложени на тортура. Ердоган изјави дека Турција има „нулта толеранција за тортурата“ и го обвини Ал да го игнорира насилството кое го направија пучистите вечерта помеѓу

Read More

Кривичниот совет одлучи дека не е потребна мерка претпазливост за осомничените во предметот „Тортура“, односно за припадниците на полициската единица „Алфи“ која го апсеше лидерот на ОМ, Љубе Бошкоски. „Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 - Скопје, постапувајќи по жалби на Обвинителството за гонење кривични

Read More

Централната разузнавачка агенција на САД важи за една од најмоќните служби во светот која има контрола во бројни политички, економски, воени и безбедносни процеси, но некогаш и агентите кои се перфектно обучени прават огромни грешки. Seeker Daily прави анализа на најголемите неуспеси на ЦИА низ историјата,

Read More

Специјалното јавно обвинителство поднело жалба на одлуката на судијата на претходна постапка со која тој го одби барањето на СЈО и не им одреди мерки на претпазливост на командантот на полициската единица „Алфа“, Ивица Антевски – Пуки и петтемина негови колеги, осомничени во случајот „Тортура“,

Read More

Судијата го одби барањето на СЈО и не им одреди мерки на претпазливост на командантот на полициската едница „Алфа“, Ивица Антевски – Пуки и на петтемина негови колеги осомничени во случајот „Тортура“, соопштија денеска од Кривичниот суд. „Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот на Јавното

Read More