Saturday, Jul 11, 2020
HomePosts Tagged "МКЦ"

По изведбата на Меѓународниот ден на театарот, „Симфонијата на паѓањето“ повторно ќе и ја претстави на публиката театарот „Чекори“. Утре, со почеток во 20 часот на сцената на Младинскиот културен центар, ќе се одигра репризата на маестралната претстава. Работена според делата на Данил Хармс, публиката

Read More

Младинскиот културен центар одбележува 53 години од катастрофалниот скопски земјотрес со фотографии направени од хрватскиот архитект Бошко Фржоп кој ја документирал солидарноста која му била укажана на Скопје по земјотресот на денешен ден во 1963-та.  Фржоп го следел обновувањето на Скопје, како и расчитувањето на

Read More

Бранот undergound култура го зафаќа Скопје по трет пат. Одлична прилика за локална поддршка на маргинализираните авторски творци од страна на масовната малограѓанштина и естаблишментот. Бидете дел од DIY свирката/фестивал АЛТЕРНАТИВНО СКОПЈЕ #3 која ќе биде на 25 Јуни во МКЦ (хол на кино Фросина). Карти

Read More

Четири фестивалски денови, почнувајќи од 27-ми маj (петок) ќе го красат овогодинешното 15-то издание на OFFEst 2016. Во агендата се предвидени седум концертни настани, а фестивалот ќе го отворат чешката пејачка и виолинистка Ива Битова со соло концерт во кино „Фросина“ како и  францускиот бенд Сен

Read More

Младинскиот културен центар денеска ќе ја отвори изложбата „НАОДИ“ со која Република Македонија се претстави на 14-та Меѓународна архитектонска изложба – Биенале во Венеција изминатата година, а беше во организација на МКЦ. Отворањето на изложбата е закажано во 20.00 часот, во Концертната сала на Младинскиот

Read More

Годинешното издание на Скопје постер фестивал ќе биде посветено на лицата со хендикеп под мотото „Enabled for Disabled“ и со изложбите во Младинскиот културен центар ќе започне од 30 ноември, па ќе може да се посети до 5 декември. Изложени ќе бидат постери од огромен

Read More

По повод 52-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје кој се случи 1963 година, МКЦ организира неколкучасовна програма во која ќе бидат опфатени краткометражни филмови, изложби и музичко-сценски настапи преку кои скопјани ќе имаат можност да се сплотат и да ја покажат својата солидарност, сила и

Read More

Со концерт изложба и филмска проекција Младинскиот културен центар ќе одбележи 52 години од катастрофалниот земјотрес што  го погоди Скопје. Настанот е е насловен ,,МКЦ” за Скопје." На 26 јули, со почеток во 20 часот во МКЦ ќе биде поставена изложба на младиот македонски уметник Иван

Read More