Friday, Jun 5, 2020
HomePosts Tagged "кино"

Група на активисти се организираат и на социјалните мрежи најавија „Со кино против земјотрес“. Во градскиот парк во Скопје во 22 часот ќе прикажуваат филмови на отворено со цел да ги соберат сите загрижени граѓани кои во паника се плашат да останат во своите домови

Read More

Само што се прибрав од кино! Прво и основно, култура у кино имаме НУЛА! Значи ако дома ви даваат да мљацкате и шмркате од кока колата, во кино сала и пред други луѓе стварно не е пристојно, чак што више и смета. Јас да сум

Read More

Многу фанови снимаат речиси цели концерти, што на музичките ѕвезди воопшто не им се допаѓа. Епл патентира метод за онеспособување на камерите на АјФон било тие да се наоѓаат на музичките концерти, во кината или на некои локации на кои е забрането фотографирање и снимање. Се

Read More

Новата комедија „Шефица“ со Мелиса Мекарти во главната улога е нов најгледан филм во кино салите со најголема заработка на бокс офисот и успеа да го симне од врвот премногу скапиот филм Batman v Superman: Dawn of Justice кој по лошите критики ја губи публиката.

Read More

Овој викенд во кино Култура ќе се одржи вториот кино викенд организиран од МакеДокс – Интернационалниот фестивал за креативни документарни филмови. Две прокеции ќе се одржуваат со почеток во 20 часот. За вториот МакеДокс кино викенд ви подготвивме два документарни филма, едниот за старата југословенска кинематографија а

Read More

Фестивалот на документарни филмови ,,МакеДокс“ тргна на Патувачкото кино, кое годинава од 10 до 22 август ќе се одвива во областа Дебарца. Караванот на „МакеДокс“ ќе посети десет села од оваа област и ќе овозможи вистинско креативно доживување со документарни филмови од својата програма. .Патувачкото кино

Read More

Четврточната кино премиера на “Невозможна мисија – Непријателска нација“ инкасираше неверојатни 4 милиони долари за само 1 ден, што го отвори патот кон целта на Paramount Pictures – со надминување на 54 милиони долари заработка за еден викенд прикажување.  Доколку продолжи овој тренд филмот ќе

Read More

Вооружен маж отворил оган во кино во американската сојузна држава Луизијана, при што убил најмалку три и  ранил уште седум лица, пред да се самоубие, соопштуваат американските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници. - Инцидентот се случи во „Гранд Театар“ во градот Лафает, изјави Клеј Хенри,

Read More

Најновото петто продолжение на популарната филмска франшиза Terminator Genesys е тотален неуспех и публиката очигледно не е заинтересирана да го види враќањето на Арнолд Шварценегер во култната улога на Терминаторот Т-800. Ова е убедливо и најголемата холивудска „бомба“ оваа сезона бидејќи филмот со огромен буџет

Read More

Хит комедијата „Семејството Белие“ вечерва ќе го означи крајот на осмото издание на Францускиот филмски фестивал. На свеченото затварање, во Центарот за култура во Охрид, „Златната маска“ за животно дело ќе добие актеркат Ањес Сорал. За оваа последна фестивалска вечер предвидена е и презентација на туристичката понуда на

Read More