Tuesday, Jul 7, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈТенис (Page 5)

Првиот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ ги тужи властите на сојузната држава Рио де Женеиро поради долг, пренесуваат бразилските медиуми. Ѓоковиќ во 2012 година со Густав Кертен одигра ревијален натпревар и според договорот на српскиот тенисер требаше да му бидат исплатени 1,1 милион долари, до

Read More

Рафаел Надал повторно потврди дека Ѓоковиќ игра на неверојатно ниво. „Мислам дека Ѓоковиќ игра на неверојатно ниво и моментално е многу тешко да го победите. Сепак јас не треба да размислувам за него, туку само за себе и околу тоа што треба да направам за

Read More

Најдобрата тенисерка Серена Вилијамс ќе пропушти уште еден натпревар, односно после Дубаи, таа го откажа своето учество и на натпреварот во Доха. „За жал, ќе морам да се повлечам поради болест и нема да бидам во состојба да го дадам својот максимум. Потребно ми е

Read More

Тони Надал чичко и тренер на петиот играч во светот Рафаел Надал, вели дека неговиот внук одамна ќе му дадел отказ доколку тие не биле роднини. Надал имаше големи проблеми со својата форма последните две години, а новиот неуспех го доживеа во Буенос Ариес каде

Read More

Сопругата на британскиот тенисер Енди Мареј роди девојче. Како што пренесуваат британските медиуми, сопругата на моментално вториот тенисер на светот се породила во недела навечер, но веста била држана во тајност се до денес. Веста дека очекуваат дете беше објавена во август, неколку месеци после

Read More

Поранешниот најдобар британски тенисер Тим Хенман изјави дека Новак Џоковиќ е незапирлив во овие моменти, но и дека постојат тенисери кои би можеле да му парираат. Џоковиќ во неделата го освои Австралијан Опен, односно својот 11 Грен слем, а со таа титула уште еднаш ја

Read More

Првиот Гренд слем оваа година повторно оди сосема заслужено во рацете на неприкосновениот шампион Новак Џоковиќ кој остана неприкосновен владетел на Австралија Опен. Во финалето успеа да го совлада и еден од редовните противници, британскиот тенисер Енди Мари кој мораше да се задоволи само со второто

Read More

Во финалниот меч во женска конкуренција на Австралија Опен, Анџелик Кербер сосема заслужено триумфираше над фаворитката Серена Вилијамс со 4:6, 6:3, 4:6, освојувајќи го својот прв трофеј на големите натпреварувања во белиот спорт. Сонот за Американката да стигне до својата 22-ра по ред гренд слем

Read More

После поразот од србинот Роџер Федерер истакна дека Новак има удари како Андре Агаси и дека многу брзо може да прави брејкови. Најдобриот тенисер во светот успеа да го совлада поранешниот број 1 во четири сета и се пласираше во финалето на Австралијан Опенм каде

Read More

Швајцарскиот тенисер Стан Вавринка изјави дека изјави дека вирусот го спречил да пружи подобра партија против Милош Раониќ во борба за четвртфинале на Австралијан Опен. „Имав тешки десет дена, добив вирус по доаѓањето во Мелбурн. Пред натпреварот ми беше многу тешко. Ми беше тешко да

Read More