Tuesday, Mar 31, 2020
HomePosts Tagged "Новаќ Ѓоковиќ"

Прекрасниот и најдобр тенисер на светот Новак Ѓоковиќ го тужи градот Рио де Жаниеро бидејќи му останале должни пари за мечот со Густав Куертен кој бил одигран пред 4 години, поточно во 2012 година, па претпоставените на градот домаќин на Олимписките игри оваа година

Read More

Првиот Гренд слем оваа година повторно оди сосема заслужено во рацете на неприкосновениот шампион Новак Џоковиќ кој остана неприкосновен владетел на Австралија Опен. Во финалето успеа да го совлада и еден од редовните противници, британскиот тенисер Енди Мари кој мораше да се задоволи само со второто

Read More

После поразот од србинот Роџер Федерер истакна дека Новак има удари како Андре Агаси и дека многу брзо може да прави брејкови. Најдобриот тенисер во светот успеа да го совлада поранешниот број 1 во четири сета и се пласираше во финалето на Австралијан Опенм каде

Read More

Новак Ѓоковиќ против Жил Симон го имаше најтешкиот натрпевар на годинешниот Гренд слем во Австралија и беше блиску до пораз, но доби фантастичен совет од страна на еден фан кој коментираше дека цело време ја прави истата грешка. Во решавачкиот петти сет Ноле доби совет

Read More

Еден од најпрестижните тениски турнири во светот стартуваше со невиден кикс. На огромно пано на самиот терен стоеше името на петкратниот освојувач на Австралија Опен - со една буква повеќе. Наместо Новак, задолжената личност за натписот напишала Новацк Ѓоковиќ. Тенисерот не се огласи со никаква критика

Read More

Роџер Федерер во едно интервју истакна дека и оваа незапирлива форма во која се наоѓа србскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе заврши. ,,Против него мораш и ментално и физички да бидеш на исклучително високо ниво и да се надеваш дека неговата самодоверба барем малку ќе се

Read More

Новак Ѓоковиќ го круниса крајот на сезоната на најдобриот можен начин. Четвртата титула во низа на завршниот Мастерс во Лондон, каде го порази Роџер Федерер со 2:0 во сетови е доволен доказ дека само го докажува епитетот на тениски рекет број еден во светот. Напорните тренинзи

Read More

Тенискиот ас уште една ја покажа својата одлична форма и „глад“ за титули. Во интересно финале за нешто помалку од час и половина успеа да го совлада францускиот тенисер Жо Вилфред Цонга со 2-0 (6-2, 6-4) во сетови, со што заслужено се закити со трофејот. Во првиот

Read More

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и Жо-Вилфред Цонга ќе играат во финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Во полуфиналните мечеви србинот славеше над Енди Марej, а Цонга беше подобар од Рафаел Надал. Во првиот полуфинален дуел, Цонга славеше над Надал со 2:1 во сетови  (6:4, 0:6,

Read More

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ по шести пат го освои АТП турнирот што попладнево заврши во Пекинг. Во финалето Ноле го совлада Рафаел Надал со 2:0 во сетови (6:2, 6:2) задржувајќи го сто процентниот ефект во шесте финалиња во Пекинг. Со овој триумф Ноле намали на

Read More