Monday, Jul 6, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈТенис (Page 3)

Најдобрата германска тенисерка, Анџелик Кербер ќе биде ривалката на Серена Вилијамс во финалниот дуел од овогодишното издание на Вимблдон, откако во два сета ја совлада нејзината сестра Венус Вилијамс. По триумфот на Серена во првото полуфинале, многумина очекуваа сестринско финале в сабота, но Кербер со одлична

Read More

Најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ денес го претрпе првиот Грен Слем пораз после 30 победи по ред. Подобар од него во третото коло беше Сем Квери кој успеа да ја заврши работата која ја започна во петокот и да слави со 7:6, 6:1, 3:6,

Read More

Најдобриот тенисер на денешницата Новак Ѓоковиќ вчера ја започна 103 недела по ред во која тој се наоѓа на првата позиција на АТП листата. Тоа официјално претставува најдолгиот низ на чело на АТП листата, бидејќи српскиот тенисер сега зад себе го остави својот идол во

Read More

На денешен ден пред шест години е завршен најдолгиот натпревар во историјата на тенисот, велиме завршен бидејќи започна два дена порано. Во историјата на тенисот како играчи кои учествуваа во најдолгата средба влегоа Американецот Џон Иснер и Французинот Николас Мау. После 11 часа и 5

Read More

Марија Шарапова е суспендирана на две години поради користење на забранетиот лек мелодиниум, соопшти Меѓународната тениска федерација. Русинката, поранешна прва тенисерка во светот и освојувачка на сите четири Грен Слем турнири, на почетокот на месец февруари беше соопштено дека била позитивна на допинг тест за

Read More

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, испиша нови страници во историјата на оваа игра, откако со триумфот на Ролан Гарос комплетираше Грен слем. Српскиот тенисер во финалето на Ролан Гарос го победи Енди Мари 3-6, 6-1, 6-2, 6-4 и го освои единствениот Грен слем кои му

Read More

Легендарниот американски тенисер Џон Мекинро верува дека Новак Ѓоковиќ може да стане најдобар тенисер во историјата. Мекинро сепак истакнува дека Ѓоковиќ уште нема напаѓачка игра како Нада и Федерер и додава дека српскиот тенисер е совршен амбасадор на тенисот. „Новак се уште нема димензија како Федерер

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал се повреде од Ролан Гарос поради повреда на зглобот на раката. Надал денес повика вонредна конференција за медиумите на која го потврди повлекувањето поради повреда која го мачи веќе подолг временски период. „Веќе неколку недели имам проблем со зглобот на раката

Read More

Тенискиот ас Новак Ѓоковиќ го прослави 29-от родеден пред почетокот на елитниот турнир Роланд Гарос, а му беше приредено и пријатно изненадување со голема торта од тениски терен. Дали славеничкото расположение ќе продолжи ќе зависи од неговата форма на турнирот кој се игра на земја

Read More

Новак Ѓоковиќ и судијата Карлос Бернардес имале расправа за време на натпреварот од четвртфиналето во турнирот во Рим. Во натпреварот со Надал, Бернандес погрешно го проценил трагот на една топка, Новак во еден момент физички го допрел судијата. Според правилата на АТП пишува дека

Read More