Friday, Jul 3, 2020
HomePosts Tagged "Мастерс"

Енди Мареј се мачеше во првиот натпревар во Монте Карло против Жил Милер, а денес е елиминиран од турнирот Мастерс во Монте Карло од Шпанецот Алберт Рамос. Дали британецот не може да се справи со товарот број еден рекет во светот или се уште чуствува

Read More

Кеи Нишикори вели дека нема што да загуби и дека ќе даде се од себе во финалната средба од турнирот Мастерс 1.000 серии, во која ќе се сретне со српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Петиот рекет на планетата, Јапонецот Нишикори до финалето на Флорида стигна после

Read More

Полската тенисерка, Агњешка Радванска го оствари најголемиот успех во кариерата, откако денеска триумфираше на завршниот Мастерс сезонава кој се одржа во Сингапур. Радванска во финалето славеше над Петра Квитова од Чешка  со 2:1  по сетови (6:2, 4:6, 6:3). Овој трофеј за Радванска е уште подрагоцен бидејќи претрпе

Read More

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ и Жо-Вилфред Цонга ќе играат во финалето на Мастерс турнирот во Шангај. Во полуфиналните мечеви србинот славеше над Енди Марej, а Цонга беше подобар од Рафаел Надал. Во првиот полуфинален дуел, Цонга славеше над Надал со 2:1 во сетови  (6:4, 0:6,

Read More

Британецот Енди Мареј не беше пречка за швајцарецот Роже Федерер кој успеа да се пласира во финалето на Мастерсот во Синсинати, победувајќи со 2:0 во сетови (6:4, 7:6). Првиот гејм за Федерер помина лесно, но Мареј не сакаше да се предаде така лесно и го доведе швајцарецот

Read More

Мастерсот во Синсинати за Швајцарецот изгледа како лесна игра. Роже Федерер успеа без никакви проблеми да се пласира во полуфиналето од натпреварувањето, откако ноќеска успеа да го совлада Фелицијано Лопез со 2:0 во сетови (6:3 и 6:4). Негов противник за влез во големото финале ќе биде

Read More