Monday, Jul 6, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈТенис (Page 2)

Порториканката Моника Пуиг е првиот освојувач на златен медал за својата земја од тековните Олимписки игри во Рио. 22- годишната тенисерка во финалето од тенискиот турни во женска конкуренција ја совлада Анжелик Кербер со 2-1 во сетови, односно 6:4, 4:6, 6:1. Херцог, Павличенкова, Мугуруза, Зигмунд и Петра Квитова

Read More

Српскиот тенисер нема да учествува на овогодинешниот турнир во Синсинати, единствениот Мастерс кој му недостасува во кариерата. Тој поради умот и повреда се реши да го прескокне турнирот во Синсинати и после Рио, да заигра на УСА Опен. Ѓоковиќ заврши настапот на Олимпијадата во рио

Read More

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал сепак одлучи да биде дел од претсдоечките Олимписки игри во Рио. Шпанскиот тенисер ги отстрани сите дилеми и го потврди своето учество на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Неговиот настап беше неизвесен од причина што сè уште чувствува последици од повредата

Read More

Првиот тенисер на АТП листат Србинот Новак Ѓоковиќ, за време на турнирот во Торонто доби изненадувачка понуда за брак!. Но, ова не беше брачна понуда напишана на некој транспарент, туку едно момче од трибините извика понудувајќи му брак на српскиот тенисер. Иако оваа понуда делуваше

Read More

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер ја шокираше спортската јавност во вторникот со соопштението дека нема да игра до крајот на 2016 година. Иако во соопштението наведе дека му е потребен одмор за потполно да биде подготвен за 2017 година, сепак многумина шпекулираат дека еден од најголемите

Read More

Швајцарскиот тениски ас Роже Федерер соопшти дека ќе мора да се повлече од терените до крајот на сезоната што ќе значи дека нема да учествува ниту на Олимпијадата во Рио што пред неколку месеци беше негова главна желба. „По консултациите со лекарите донесов многу тешка одлука

Read More

Дали сте се запрашале како се произведуваат тениските топчиња? Фабриката за тениски топчиња, Вилсон, објави видео преку кое можеме да го видиме процесот на создавање на топчињата, почнувајќи од гумата која се топи, па се до пакувањето. Погледнете!

Read More

Се омажи убава Ана. И тоа два пати! Сите очи беа вперени во златната двојка господин и госпоѓа Швајнстајгер, но некои погледи беа свртени кон Новак Ѓоковиќ, пренесува порталот „24sata.rs“. Новак Ѓоковиќ и Ана Ивановиќ се колеги по терен, сонародници…Се знаат со години, речиси со децении! Она

Read More

Вториот тенисер во светот Енди Мареј го осввои Вилмблод, совладувајќи го во финалето Милош Раониќ со резултат од 6:4, 7:6(3), 7:6(2). Шкотот со оваа победа стигна својот трет Грен слем во своето 11 финале и потврди дека моментално е единствената сериозна закана за Новак Ѓоковиќ.

Read More

По поразите во Австралија Опен и Ролан Гарос, Американката стигна до нов триумф на Вимблдон (нејзин седми од девет одиграни финалиња) откако по спектакуларен натпревар во два сета беше поуспешна од Анџелик Кербер. Она што е уште позначајно, за Серена ова беше 22. гранслем титула во

Read More