Sunday, Jun 28, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈТенис (Page 15)

Светскиот рекет број еден, Новак Ѓоковиќ без никакви потешкотии се пласираше во третото коло на Вимблдон, победувајќи го финскиот тенисер Јарко Ниеминен со максимални 3:0 во мечот кој попладнево се одигра на централниот терен. На популарниот Ноле му беа потребни нешто повеќе од 90 минути игра

Read More

  Поранешните освојувачи на Вимблдон Роџер Федерер, Енди Мареј и Рафаел Надал го започнаа овогодинешниот турнир со победи. Тие во првото коло беа поуспешни од своите противници. И на тројцата им беа потребни само по три сета за да дојдат до победата. Седумкратниот освојувач и втор носител

Read More

  Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, со победа ја започна одбраната на титулата. Минатогодишниот освојувач без поголеми потешкотии дојде до победа против германецот Колшрајбер. Тој до својата осма победа против германецот стигна откако по одиграни два часа и три минути, беше подобар во три идентични сета (6:4,6:4,6:4) .  Противник на Ѓоковиќ во второто

Read More

1. Интернационалната астрономска унија на 16 јули 2008 година го одобри барањето еден од астероидите што се наоѓа помеѓу Марс и Јупитер да се вика Рафаел Надал. Од Астрономскиот истражувачки центар од Мајорка рекле дека е во чест на „еден од најдобрите тенисери на сите

Read More

Актуелниот шампион на Вимблдон Новак Ѓоковиќ одбраната на титулата ќе ја започне против Германецот Филип Колшрајбер. На патот до финалето ,Ѓоковиќ нема да се соочи со најголемите ривали. На денешната ждрепка тој ги избегна Федерер ,Мареј и Надал, а пречка до големото финале на првиот светки рекет,

Read More

Енди Мареј понесен од крилјата на првото место кое го освои на Квинс Клаб Турнир, вели дека сега се наоѓа во одлична физичка форма и се чувствува одлично.  „Морате да бидете подобри. Ако не, некој друг ќе го земе вашето место. Физички сум дефинитивно во

Read More

Швајцарецот Роџер Федерер успеа да дојде до својата осма титула на турнирот во Хале. Тој во финалето со 2-0 во сетови (7-6, 6-4) го совлада немоќниот Андреас Сепи кој доживува пораз од својот колега по 12-ти пат на 13 одиграни натпревари. Одличен на свој сервис

Read More

Во просторот на тенискиот клуб ABC денес по шести пат се одржа турнирот Rotaract Open во соработка со Euroimpex и Peugeot Macedonia. Средствата собрани од турнирот ќе бидат наменети за поддршка на личниот развој на децата од Здружението за заштита на правото на детето сместeни

Read More

Хрватскиот тенисер Иво Карловиќ извојува победа над Томас Бердих во четвртфиналето на турнирот во Хале и притоа се запиша во страниците на тениската историја. Тој успеа да освои дури 45 асови и со тоа постави нов рекорд на мечевите од три сета. Претходно го делеше со овој

Read More