Monday, Jul 6, 2020
HomeФЕР ПЛЕЈТенис (Page 4)

Третопласираниот тенисер во светот Роџер Федерер поради повреда на коленото го откажал настапот на претстоечкиот Грен слем Ролан Гарос, пренесуваат швајцарските медиуми. Магазинот од Базел, градот во кој е роден Швајцарецот, пишува дека Федерер се уште не се опоравил комплетно после операцијата во февруари, поради

Read More

Доминик Тим ја оствари веројатно најголемата победа во досегашниот дел од својата кариера елиминирајќи го Роџер Федерер од Мастерс турнирот во Рим. Австрискиот тенисер го совлада Швајцарецот со 2:0, односно 7:6(2), 6:4. Оваа победа и не е некое големо изненадување доколку се земе во предвид

Read More

Новк Ѓоковиќ после пласманот во осминафиналната рунда во Рим изјави дека одиграл тежок натпревар со Стефан Робер. Првиот рекет во светот триумфираше со резултат од 7:5, 7:5, а во наредното коло го очекува средба со Томас Белучи. Српскиот тенисер истакна дека и покрај тешките услови

Read More

Тони Надал, чичко и тренер на Рафаел Надал, вели дека Шпанецот е способен оваа година да го освои Ролан Гарос. Надал минатата сезона имаше големи проблеми со самодовербата на теренот, но освојувањето на тутулата во Монте Карло минатата недела покажа дека се враќа во старата

Read More

Рафаел Надал по кој знае кој пат докажа зошто е “крал“ на земјените терени. Триумфално го заврши финалето во Монте Карло со 6 :0 во решавачкиот сет против Гаел Монфис, откако во претходните два беше 7:5, по еднаш за шпанецот и за французинот. Надал во

Read More

Кеи Нишикори вели дека нема што да загуби и дека ќе даде се од себе во финалната средба од турнирот Мастерс 1.000 серии, во која ќе се сретне со српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Петиот рекет на планетата, Јапонецот Нишикори до финалето на Флорида стигна после

Read More

Роџер Федерер се повлече од турнирот во Индијан Велс поради повреда на коленото, а се очекува да биде подготовен за турнирот во Монте Карло кој се игра од 10 до 17 април. Турнирот во Мајами и не беше во првобитните планови на Швајцарецот, а повредата

Read More

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ го заврши својот настап на ATP турнирот во Дубаи во четвртфиналната рунда, после тоа што беше принуден да го предаде натпреварот против Филисијано Лопез. Српскиот тенисер за време на натпреварот против Шпанецот имаше проблеми со окото, па беше принуден

Read More

Стан Вавринка истакна дека не сака да го споредува Новак Ѓоковиќ со Роџер Федерер и Рафаел Надал. „Тој е број еден и го освојува секој можен турнир. Минатата година беше неверојатен, но ако ја погледнеме кариерата на Роџер, мислам дека имаше и години во кои

Read More

Прекрасниот и најдобр тенисер на светот Новак Ѓоковиќ го тужи градот Рио де Жаниеро бидејќи му останале должни пари за мечот со Густав Куертен кој бил одигран пред 4 години, поточно во 2012 година, па претпоставените на градот домаќин на Олимписките игри оваа година

Read More