Friday, Feb 26, 2021
HomePosts Tagged "афера"

Поранешната вршителка на должноста државна обвинителка на САД Сали Јејтс сведочеше вчера пред Сенатот во рамки на парламентарната истрага за можна соработка на изборниот штаб на Доналд Трамп и руската операција на мешање во американските избори. Јејтс сведочеше дека го предупредила правниот советник на Белата куќа

Read More

После американските тенисерки сестрите Серена и Венус Вилијамс, како и гимнастичарката од САД, Симон Бајлс, се појавија и нови имиња во допинг аферата. Руски хакери кои влегле во базата на Светската допинг агенција (WADA) објавиле дека недозволени средства користиле и човекот кој четири пати беше

Read More

-„Власта на Груевски не само што делела и исплаќала субвенции на сомнителен начин, туку и огромни суми пари преку програмата за рурален развој на сомнителен начин завршувале кај фирми и лица за чистење канали“,- обвини денеска Љупчо Николовски, член на Извршен одбор на СДСМ на

Read More

Ватиканското Обвинителство вчера побара затворски казни во траење од една година до три години и девет месеци за четворица од петмината обвинети за објавување на доверливи информации за финансиите на Римокатоличката црква. Обвинителите побараа три години и девет месеци затвор за италијанската консултантка за односи

Read More

На булеварот Теодосиј Гологанов денеска се одржа протетст пред зградата на „Фиком“. Градежната афера која се случи пред десет години се уште нема разврска. Граѓаните за  становите уплатиле до 40.000 евра, но еден ист стан им бил продаван на повеќе лица. Останале без пари и без стан,

Read More

Љубе Бошковски вчера речиси пет часа сведочел пред Специјалното јавно обвинителство за случајот „Кампања“ за кој и беше обвинет на 5 годишна затворска казна за прекршување на изборните правила и финансирање. Бидејќи добар дел од деталите за апсењето беа споменувани во нелегалните телефонски разговори овој

Read More

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција обини дека Министерот за внатрешни, Оливер Спасовски, и должи одговор на јавноста за тоа кој стои зад аферата со фалсификуваните лични карти и кој ја пласираше оваа афера. На денешната прес конференција предводена од Антонио Милошевски од ДПМНЕ, беше посочено: –

Read More

Новинарот Љубиша Арсиќ најпрво за неделникот Фокус, а потоа и во емисијата „360“ на Алсат М откри дека доверлив избор му пренел информација за изработка на 30 илјади лажни лични карти од кои 105 му ги дал на увид. Арсиќ вели дека изворот не сакал јавно

Read More