Thursday, May 28, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 7)

Над 30 луѓе загинаа во пожар во станбена зграда на 40 спрата во југозападниот дел на Москва. Тројца од повредените, од кои две се деца, биле згрижени во локалната болница, јавува ТАСС. Пожарот се случил во текот на ноќта. Причината за пожарот се уште не

Read More

Унгарија не се откажува од намерата да не ги почитува наметнатите квоти за годишен прием на мигранти најмногу поради конзервативната политика на премиерот Виктор Орбан кој смета дека нивни голем прилив би ја сменил драстично демографијата на земјата. Затоа во Судот на ЕУ поднесно е барање

Read More

Актерот Стивен Сегал кој во 90-тите години се прочу со голем број на акциони филмови денес е „главната“ закана за Украина. Власти во Киев му забранија на американскиот актер Стивен Сегал да влегува на нивна територија во следните пет години и притоа го прогласија за

Read More

Во Франција се реализира речиси истото сценарио како при американските избори во ноември кога непосредно пред гласањето Викиликс објави стотици документи за Хилари Клинтон кои дојдоа по пат на хакирање на нејзините мејлови и на комуникацијата на нејзините соработници. Сега на удар е напредниот кандидат Емануел

Read More

Пет лица се уапсени денеска на неколку места во Франција, при што е запленето и оружје од страна на анти-терористичките сили на Франција, кои стравуваа од можна насилна акција, јавија повеќе француски медиуми, повикувајќи се на судски извори блиски до истрагата. Како што пренесува дописникот

Read More

При судирите на демонстрантите и полицијата во Франција еден француски полицаец е сериозно изгорен а двајца други се ранети. Судирите настанаа на првомајскиот протест кога дел од демонстрантите фрлија молотови коктели кон полицијата која возврати со солзавец и шок бомби. Насилството во францускиот главен град

Read More

Фудбалерот на Франција, Зинедин Зидан ги следи политичките збиднувања во неговата татковина и јавно апелираше на вториот круг од претседателските избори закажан за 7 мај, народот да не гласа за претседателскиот кандидат на десницата, Мари Ле Пен. По ова, Ле Пен експресно му одговори на спортистот: „Зидан може да дели

Read More

Осумдесет годишниот поранешен премиер на Италија Силвио Берлускони си ја скрши главата. Берлускони се сопнал на работ на тепихот по што тој паднал. Настанот се случил во неговиопт дом во туристичкото гратче Портофино. „На италијанскиот политичар му е укажана лекарска помош во приватна клиника која

Read More

Најмалку еден човек загина во несреќа што се случи во Словачка, а која е настаната поради поплавите во земјата. Инцидентот се случил во селото Оходница во северниот дел на земјата. Уште еден човек е повреден, но без опасност за животот. Двајцата патници биле со автомобил,

Read More

Во Турција утрово беше забранет пристапот до Википедија – слободната енциклопедија која секој има можност да користи и редактира, соопшти турската НТВ. Според информациите, забраната е наметната од турскиот Совет за информатичка технологија и комуникации од денеска, во 8 часот наутро. Причина не се наведува, јавува

Read More