Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "Ангела Меркел"

Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека Турција останува важен партнер на Европската Унија и оти врските треба да бидат сочувани и покрај тоа што земјата во последно време се движи во непосакуван правец. – Реално гледано, Турција се оддалечува од Европската Унија во текот на последните

Read More

За време на Самитот за Западен Балкан во Трст, премиерот Зоран Заев имаше билатерална средба со канцеларката на Република Германија, Ангела Меркел, која изразила поддршка за новата влада, за суштниски реформи и за определбата за интеграција на Република Македонија во ЕУ, соопштија од кабинетот на

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел испратила честитка до Зоран Заев по повод неговиот избори за премиер и по повод формирањето на новата Влада. „Срдечно Ви честитам за Вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на понатамошното приближување на Вашата земја до Европската Унија и

Read More

Портпаролот на германската влада за САКАМДАКАЖАМ.МК во писмена изјава потврди дека немало никакво извинување од германската канцеларка Ангела Меркел до претседателот Ѓорге Иванов во врска со обвинувањето што тој го упати кон германската амбасадорка во Скопје. На барањето на САКАМДАКАЖАМ.МК за појаснување на вчерашната изјава на

Read More

Последните истражувања на јавното мислење во Германија покажуваат можна промена во владејачката федерална владина коалиција во правец на зацврстување на владеењето на ЦДУ на Ангела Меркел. Според анкетатата на институтот „Форса“ од септември во Германија наместо голема коалиција меѓу ЦДУ/ЦСУ и Социјалдемократите земјата би можела да

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави за германскиот весник Пасауер Ноје Пресе дека не стравува дека после Брегзит и други земји ќе одлучат да ја напуштат Европската унија. – Не, државите членки секако имаат различни идеи за иднината, но патот кон напред е јасен: повеќе соработка, одговори

Read More

Американскиот претседател Доналд Трамп се ракуваше со германската канцеларка Ангела Меркел при пречекот во Белата куќа, но Трамп одби повторно да се ракува додека се фотографираа за новинарите по одржаниот состанок. Трамп и Меркел одржаа состанок за одредување на иднината на трансатлантскиот сојуз, како и

Read More

На насловната страница на турскиот провладин весник „Gunes„ се најде Ангела Меркел, прикажана со мустаќи и нацистичка униформа. Епитетот “Женски Хитлер”, остро се нагласува на насловната страница на дневникот Gunes . Со фотомонтажа е придодаден и кукастиот крст, како и натписот фрау Хитлер или

Read More

Баварската конзервативна Христијанско социјална унија (ЦСУ) која е сестринска партија на ЦДУ и постави ултиматум на Ангела Меркел посочувајќи и дека мора да постави горна граница за прием на само 200 илјади мигранти или бегалци годишно, инаку во спротивно нема да и дадат поддршка за

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека Европската Унија се соочува со „критична ситуација“. „Се наоѓаме во критична ситуација. Мораме со сопствени акции да покажеме дека можеме да бидеме подобри“, изјави Меркел за новинарите по доаѓањето на самитот на ЕУ во Братислава. Таа истакнала дека Европската

Read More