Saturday, Apr 4, 2020
HomePosts Tagged "партија"

Поранешната пратеничка од СДСМ, Солза Грчева, која влезе во конфликт со партијата откако не го почитуваше партискиот став за бојкот на парламентот по парламентарните избори во 2014 година, најавува формирање на нов политички субјект на политичката сцена. -Спремаме нов проект на политичката сцена. Дали ќе биде

Read More

Социјалистичката партија на Македонија денеска го одржа осмиот Конгрес. На Конгресот се избрани нови органи, а за претседател повторно е избран Љубисав Иванов Ѕинго. Од партијата соопштија дека на Конгресот бил поднесен извештај за работата на партијата во изминатиот четири годишен период, направени се мали измени

Read More

На 22 Конгрес на СДСМ, меѓу многуте делегати и гости, пристигна поранешниот претседател на партијата и Бранко Црвенковски. Актуелното раководство на партијата, го пречека Црвенковски со аплаузи, по што тој со сите се поздрави - објави А1он. Црвенковски најпрвин беше пречекан од Заев, со кого насмеано

Read More

Засега не можеме да излеземе со информации, затоа што треба да провериме какви пријави се стигнати на конкурсот. Дури од денеска ќе може да дадеме соодветни информации, изјави вчера портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на прашањето колку кандидатури за претседател на партијата и за членови

Read More

Владејачката Конзервативна партија има предност од 18 поени пред главната опозиција во лицето на лабуристите пред претстојните парламентарни избори на 8 јуни во Велика Британија, покажа истражувањето на компанијата „Комрес“, пренесува Reuters. Според спроведената анкета, конзервативците можат да се потпрат на 48% поддршка, што е за

Read More

Стојанче Ангелов од пред конференција ги повика ВМРО-ДПМНЕ да излезат од владата во која седат со ДУИ, партијата која е носител на албанската платформа од која наводно ја бранат Македонија. Ангелов ги повика и демонстрантите од „За Заедничка Македонија“ да извршат притисок врз министрите на

Read More

ФРОДЕМ постојано долева „масло“ на шпекулациите дека се врши голем притисок за повлекување на Груевски од претседателската позиција во ВМРО-ДПМНЕ и дека се води силна меѓупартиска битка за наоѓање негова замена. „Најавите дека ќе се води внатерпартиска борба помеѓу тодоровци, милошовци, поповци, ѓорчевци и други искомпромитирани

Read More

Томислав Карамарко, претседател на Хрватска демократска заедница (ХДЗ), денеска поднесе оставка од функцијата претседател на партијата. Оставката на Карамарко на лидерската позиција уследи откако тој претходно се повлече и од местото прв потпреседател на хрватската влада бидејќи не успеа да обезбеди ново парламентарно мнозинство, откако ХДЗ

Read More

Холандските аналитичари сметаат дека мигрантската партија ДЕНК може лесно да влезе во парламентот на Холандија по изборите кои се закажани за следната година. Заштитно лице на партијата, но и нејзин портпарол е 27-годишната Татјана Маул, мис на Холандија, со потекло од Македонија. Нејзината мајка е

Read More

Телевизија Телма денеска ги извести гледачите дека нема да ја следи изборната кампања на единствената кандидатска листа. Другите партии не поднесоа кандидатски листи со што ВМРО ДПМНЕ стана единствената партија која ќе може да се одбере на гласачкото ливче. „Имајќи ја предвид уникатноста на

Read More