Wednesday, Jun 3, 2020
HomePosts Tagged "загинаа"

Вооружeни лица убија во сабота 10 работници кои работеле на изградба на пат во југозападниот дел на Пакистан. Локалниот полицаец Абдул Салам изјави дека нападот се случил во близина на неодамна завршеното пристаниште Гвадар, во провинцијата Балучистан, изградено со помош на кинески фондови. Засега никој не ја

Read More

Нова тешка сообраќајна несреќа се случи утрово на патот Удово - Демир Капија во која загинаа сопружници од Скопје по удар во патнички автобус. Според последните информации на МВР во автомобилот било и нивното седумгодишно дете, кое преживеало без повреди. МВР првично соопшти дека во несреќата

Read More

Две лица загинаа, едно се бори за живот, а друго е полесно повредено во тешка сообраќајна несреќа која се случила вчера во Марибор. Како што пренесуваат медиумите во Словенија, оваа несреќа се случила откако автомобил кој што се движел со преголема брзина удрил директно во

Read More

Во поплавите предизвикани од монсунските дождови во Пакистан загинаа 43 лица, соопштија локалните власти. Поголемиот дел од жртвите се од село на границата со Авганистан. Дождовите, кои започна вчера, најмногу ја погодија Северната гранична провинција, како што се случи и минатата година. Научниците ги припишуваат

Read More

17 колумбиски војници загинаа синоќа по пад на воен хеликоптер М-17 во централниот планински дел на Колумбија. Како што се наведува во соопштението на колумбиската војска, првата претпоставка укажува на тоа дека несреќата е поврзана со лошите временски услови во тој регион.

Read More

Најмалку пет лица загинаа и две се потешко повредени во пожар кој избувна во зграда во центарот на Сант Дени крај Париз, јавува дописникот на МИА. Покрај двете потешко повредени лица, има уште седум други полесно повредени, од кои тројца се пожарникари. Петте жртви беа пронајдени

Read More

Во судар на автомобил со автобус полн со бегалци на мостот во провинцијата Чанаккале, загинаа најмалку четири лица, а 30-тина се повредени. Две од лицата кои загинале се наоѓале во автобусот, а останатите две се превзувале во автомобилот. Бегалците патувале кон северниот турски брег на

Read More

Уште две деца загинаа во нов обид на мигранти кои со чамец се обидувале преку Егејското Море да стигнат до грчкиот брег. Весникот „Хуриет“ пренесува дека крајбрежната стража спасила петнаесетина лица откако чамецот во кој се преезувале се превртел во близина на Бодрум. Во чамецот се

Read More

Нови бродски несреќи помеѓу Турција и Грција. Најмалку 22 бегалци, вклучувајќи 13 деца, се удавиле синоќа во Егејското Море покрај грчките острови Калимнос и Родос во два нови инциденти со бродови. Грчката крајбрежна стража успеала да спаси 144 бегалци. Изутринава покрај островот Калимнос се пронајдени телата

Read More