Tuesday, Jun 30, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 4)

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД. Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми. Освен

Read More

Велика Британија го зголеми нивото од терористички закани на „критично“ што значи дека е можен нов напад, изјави премиерката Тереза Меј. Таа дополнила дека се распоредуваат војници кои треба да им помогнат на вооружените полицајци, пренесе агенцијата АФП. „Можноста дека постои група на поединци кои се

Read More

Полицијата во Манчестер уапси 23-годишен маж во јужниот дел на градот поради сомневање дека е поврзан со нападот во кој беа убиени најмалку 22 лица. Претходно британската премиерка Тереза Меј изјави дека безбедносните служби го знаат идентитетот на осомничениот бомбаш самоубиец. Таа додаде дека властите се уште

Read More

Терористичката организација „Исламска држава (ИС)“ презема одговорност за нападот во Манчестер арена, во кој настрадаа 22 лица, пренесува агенцијата ТАСС. Според порталот Акбар Ирак припадниците на терористичката организација на социјалните мрежи објавиле видеоснимка во која преземале одговорност за нападот. Четири часа пред нападот во Манчестер, пак,

Read More

Вооружените сили на САД извршија изутрината контратерористичка операција против базата на Ал Каеда во јеменската провинција Мариб и убија седуммина екстремисти на огранокот Ал Каеда на Арапскиот Полуостров, јави ТАСС. За операцијата соопшти Централната команда на американските вооружени сили (Сентком) во оперативната сфера, во чија надлежност

Read More

Најамалку 19 лица загинаа откако експлозија одекна во концертната сала во Манчестер, Велика Британија каде настапувала поп пејачката Аријана гранде. Британската полиција соопшти дека вечерва се случила огромна експлозија неколку минути по завршувањето на концертот. Портпаролот на Гранде изјавил, "Аријана е добро. Се' уште се истражува

Read More

Мнозинството швајцарски гласачи го поддржаа на референдум планот земјата полека да ја напушти нуклеарната енергија и да премине на обновливи извори. Според проекциите на првичните неофицијални резултати, 58 отсто гласале „за“, а 42 отсто против откажувањето од нуклеарната енергија. Планот подразбира поголемо производство од обновливи извори, намалување

Read More

Иранскиот претседател, Хасан Рохани освои 57 проценти од гласовите и со тоа се избори за втор мандат на функцијата. На изборите имало излезност од 73 остсто, а неговиот противник поранешниот обвинител, Ибрахим Раиси освои 38,3 проценти од гласовите - пренесува Радио слободна Европа. Иранскиот претседател Хасан

Read More

Основачот на Викиликс и еден од најозлогласените хакери Џулијан Асанж по долги години конечно е ослободен од истражните органи на Шведска кои водеа две постапки за наводно сексуална злоупотреба. - Овој ден е важна победа како за мене, така и за системот на ОН за гарантирање на

Read More

Аргентина за првпат во својата историја на постоење назначи трансродово лице за шеф на полиција, пренесува „С-фронт“. Аналија Пасантино 20 години служела во аргентинската федерална полиција, а покрај тоа што има добиено бројни одликувања, била портпарол на полициските сили и раководела со единицата за борба против

Read More