Monday, Jul 6, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 5)

Во циркус во Чешка се случи тежок инцидент откако еден од слоновите кој се користи во претставата ја повредил жената која била задолжена за неговото хранење, соопшти полицијата. Слонот со сурлата ја подигнал жената и ја фрлил на земја, наведува полицијата. Жената е оперирана по инцидентот,

Read More

Разводот меѓу еден руски нафтен тајкун кој живее во Лондон и неговата сопруга со потекло од Источна Европа ќе биде еден од најскапите во историјата откако судот наложи поделба на имотот. Трговецот со нафта ќе мора на поранешната сопруга да и исплати 583 милиони долари

Read More

Емануел Макрон денеска беше унаугуриран откако уставниот совет и официјално ги потврди резултатите од изборите на кои центристот ја порази Ле Пен од националистичката партија. Инаугурацијата пројде многу свечено со моторизирана поворка кон Елисејската плата каде го дочека досегашниот претседател Франсоа Оланд. Потоа пристигна и новата

Read More

Новиот премиер на Франција ќе биде именуван утре, а државата ќе добие нова влада во вторник, изјави извор близок до новоизбраниот претседател на Франција Емануел Макрон. На новата функција Макрон ќе биде инаугуриран денеска. Макрон во вториот круг од претседателските избори на 7 мај ја победи лидерката

Read More

Tри лица загинаа, а 377 се повредени во земјотресот со магнитуда од 5,8 степени според Рихтер, што го погоди североистокот на Иран. Според податоците на иранскиот сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Боџнурда, во провинцијата Северен Корасан. Околу 60 повредени се хоспитализирани по

Read More

Избраниот претседател на Франција, Емануел Макрон, планира либерални економски реформи, но без да посегне сериозно по раскошниот социјален систем. Со победата на Емануел Макрон на претседателските избори во Франција, преспективата на земјата да ја напушти Европската унија, како што предлагаше неговата соперничка на изборите, Марин Лепен,

Read More

Со улогата и статусот на Меланија Трамп се повеќе се занимава јавноста и се разбудуваат многу сомнежи, тоа е најновата теза на графолог Од тоа да биде жена трофеј, злоупотребена од партнерот и тоа дека таа е само фикус на нејзиниот сопруг, до фактот дека Мелани

Read More

Вооружeни лица убија во сабота 10 работници кои работеле на изградба на пат во југозападниот дел на Пакистан. Локалниот полицаец Абдул Салам изјави дека нападот се случил во близина на неодамна завршеното пристаниште Гвадар, во провинцијата Балучистан, изградено со помош на кинески фондови. Засега никој не ја

Read More

Ирачката воена команда соопшти дека терористите од „Исламска држава“ срушиле хеликоптер на ирачката авијација западно од Мосул, пренесе РИА Новости. Претставникот на ирачките вооружени сили, генерал-мајор Јахја Расул посочи дека хеликоптерот ја прикривал операцијата на шиитските милиции кои ослободувале село кое се наоѓало под контрола на

Read More

Посетата на Сергеј Лавров на Вашингтон се одвиваше според истото сценарио како и онаа на Тилерсон во Москва на 11 април. Американскиот државен секретар тогаш најпрво се состана со Лавров, а потоа со Владимир Путин, а денес Лавров најпрво имаше средба со американскиот колега, а

Read More