Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "работници"

Просечната месечна нето-плата по вработен во април изнесува 22.672 денари и во однос на истиот месец лани бечежи зголемување од 1,4 отсто, објави Државниот завод за статистика. Ваквото зголемување е резултат, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна нето-плата исплатена во секторите информации и комуникации (22,4

Read More

Вооружeни лица убија во сабота 10 работници кои работеле на изградба на пат во југозападниот дел на Пакистан. Локалниот полицаец Абдул Салам изјави дека нападот се случил во близина на неодамна завршеното пристаниште Гвадар, во провинцијата Балучистан, изградено со помош на кинески фондови. Засега никој не ја

Read More

Над 250 работници од фабриката „Зона Трико“ од Виница повеќе од една година ги чекаат своите одработени, а неисплатени плати за околу осум месеци колку што работеле минатата година. Тие денеска протестираа затоа што на трансакциските сметки им била исплатена нето плата од по 1

Read More

Во Клиничката болница во Тетово во моментов на лекување е задржано едно лице од вкупно 183 работници од фабриката „Леар“ во ТИРЗ Тетово, кои рано утрово биле хоспитализирани на клиниката поради симптоми на труење од храна, вели за „Мета“ директорот на Клиничката болница, Флорим Бесими. –

Read More

Околу 220 вработени во фабриката „Леар“, која се наоѓа во технолошко-индустриската развојна зона во Тетово, ноќеска биле затруени, најверојатно со храна, информираат извори на „Мета“ од Клиничкиот центар во Тетово. Според првичните информации, тие вечерале околу еден часот по полноќ и неколку часа по вечерата, почувствувале

Read More

Во Крива Паланка по повеќегодишно молчење на протестен марш излегоа текстилните работнички од фабриката Кадоро Ото каде за недостоинствена плата за живот работат и по 12 часа на ден. После протестот во понеделник каде си ги бараа со мака заработените пари, од страна на менаџментот на

Read More

Над 30 луѓе се повредени денеска при уривање на кран врз објект во изградба во североисточниот дел на Тел Авив. По паѓањето на кранот врз зградата, таа целосно се урнала. Под урнатините на зградата, која била наменета за катна гаража, можно е да има уште настрадани лица.

Read More

По неколку месеци без добиени примања од плати и придонеси вработените на „Леарница“ излегоа на протест пред Собранието. Очекуваат пратениците да се заинтересираат за состојбите во оваа компанија. Бараат институциите да направат контрола во компанијата и да утврдат дали работи според законите. -Десет дена како штрајкуваме. Не

Read More

Сојузот на синдикати на Македонија денеска соопшти дека заедно со Организацијата на работодавачи на Македонија потпишале спогодба за измена на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството со која во случај на елементарна непогода бројот на слободни денови се зголемува од три

Read More

Индустриското производство во јуни годинава, бележи пад од 4,4 отсто во однос на јуни 2015 година, а во првите шест месеци од годинава има пораст од 5,6 отсто во споредба со истиот период лани. Според податоците на Државниот завод за статистика, производство во секторот Рударство и

Read More