Thursday, May 28, 2020
HomeДЕНЕШНАСвет (Page 6)

Владејачката Конзервативна партија има предност од 18 поени пред главната опозиција во лицето на лабуристите пред претстојните парламентарни избори на 8 јуни во Велика Британија, покажа истражувањето на компанијата „Комрес“, пренесува Reuters. Според спроведената анкета, конзервативците можат да се потпрат на 48% поддршка, што е за

Read More

Големо внимание привлече веста дека во едно напуштено италијанско село се нудат по 2000 евра за оние кои ќе се доселат да живеат таму, но по огромниот број на пријавени општината се предомислила, најверојатно поради недостиг на реални финансиски средства и соодветна можност за инвестирање во

Read More

Експлозија одекна во центарот на Рим, но засега нема информации за повредени, ниту пак се откриваат детали за експлозијата. Како што јавуваат италијанските медиуми, инцидентот се случи во близина на пошта и можно е да било писмо-бомба или пакет-бомба. Инцидентот се случил во близина а зградата на

Read More

Претседателот на САД, Доналд Трамп потпиша указ за зајакнување на кибер безбедноста на федералната Влада и заштита на критичната инфраструктура на државата од кибер напади. Трамп сличен документ за зајакнати мерки за кибер безбедност потпиша во јануари, уште првите денови откако стапи на должност, но го

Read More

Последните истражувања на јавното мислење во Германија покажуваат можна промена во владејачката федерална владина коалиција во правец на зацврстување на владеењето на ЦДУ на Ангела Меркел. Според анкетатата на институтот „Форса“ од септември во Германија наместо голема коалиција меѓу ЦДУ/ЦСУ и Социјалдемократите земјата би можела да

Read More

Поранешната вршителка на должноста државна обвинителка на САД Сали Јејтс сведочеше вчера пред Сенатот во рамки на парламентарната истрага за можна соработка на изборниот штаб на Доналд Трамп и руската операција на мешање во американските избори. Јејтс сведочеше дека го предупредила правниот советник на Белата куќа

Read More

Белата куќа во Вашингтон соопшти дека американскиот претседател Доналд Трамп го отпуштил Комеј врз основа на „јасни препораки на јавниот обвинител и заменик- јавниот обвинител“. „Денеска претседателот Доналд Трамп го информираше директорот на ФБИ Џејмс Комеј дека е отпуштен и тргнат од функцијата“ - се вели

Read More

Со освоени 65,1% од гласовите во вториот круг, наспроти 34,9% за десничарката Марин Ле Пен, Французите го избраа независниот кандидат од центарот Емануел Макрон за Претседател на државата. 39-годишниот Макрон, поранешен министер за економија во владата на социјалистот Франсоа Оланд, е про-ЕУ и вети дека ќе

Read More

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини ја критикуваше „непредвидливата” надворешна политика на претседателот на САД, Доналд Трамп и рече дека ЕУ стана најважниот меѓународен партнер на Русија, Индија и Кина. Одговарајќи на прашањето дали „непредвидливоста” на Трамп му дала

Read More

20-годишниот лидер на студентите, демонстрант почина во Венецуела откако беше застрелан во главата, што го зголеми бројот на жтртвите за еден месец, откако почнаа протестите против власта, на најмалку 37 лица. Канцеларијата на државниот обвинител, која ја бележи официјалната бројка на смртни случаи од почетокот

Read More