Sunday, Jun 7, 2020
HomePosts Tagged "Трамп"

Трамп соопшти дека конечната одлука на САД за тоа дали ќе останат во парискиот Договор за климата, може да се очекува следната недела. Ваквото негово соопштение, како и вообичаено, напишано на Твитер, доаѓа откако претходно одби да се обврзе на останување на САД во радикалниот климатски

Read More

Посетата на Сергеј Лавров на Вашингтон се одвиваше според истото сценарио како и онаа на Тилерсон во Москва на 11 април. Американскиот државен секретар тогаш најпрво се состана со Лавров, а потоа со Владимир Путин, а денес Лавров најпрво имаше средба со американскиот колега, а

Read More

Доналд Трамп има опасна ментална болест и не е способен да биде на чело на САД - ова го соопштија 35 психијатри од Универзитетот Јеил на конференција за новинари. Тие се членови на американското здружение „Должност да се предупреди“ која го има правото, доколку имаат

Read More

Трамп ја призна вината на САД, но ја префрла претходното раководство. Белата куќа објави соопштение на американскиот претседател Доналд Трамп во кое се вели дека нападот со хемиско оружје кој се случи завчера во Сирија е последица „на слабоста и нерешителноста на претходната администрација“, пренесуваат

Read More

Како што соопштува агенцијата „Ројтерс“, одговарајќи на прашањето на новинарите, лидерот на САД, даде свој коментар за настанот во Санкт Петербург. „Ужасен настан - што се случува во целиот свет – апсолутно ужасен настан“, изјави тој. Претходно беше соопштено дека претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изразил

Read More

Белата куќа соопшти дека претседателот Доналд Трамп денеска ќе потпише извршни наредби со кои би се поништиле регулативите за животна средина од времето на Барак Обама. Според виш претставник на администрацијата, преку наредбата, Агенцијата за заштита на животната средина, ќе треба темелно да ги ревидира регулативите

Read More

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска го демантира тврдењето на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија должи големи суми на пари на НАТО. Германија за својата одбрана издвојува 1,23 отсто од вкупниот бруто домашен производ, што е помалку од обврската од 2 отсто за сите членки на

Read More

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел не се согласува со плановите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој бара зголемување на воените трошоци во земјите членки на НАТО и партнери на САД. Според шефот на германската дипломатија Габриел, кој од завчера е на челното место на

Read More

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори на 26-ти мај. Сопственикот на синџирот аптеки и бензински пумпи, меѓу другото, 49-годишниот Веселин Марешки,

Read More

Американскиот претседател Доналд Трамп се ракуваше со германската канцеларка Ангела Меркел при пречекот во Белата куќа, но Трамп одби повторно да се ракува додека се фотографираа за новинарите по одржаниот состанок. Трамп и Меркел одржаа состанок за одредување на иднината на трансатлантскиот сојуз, како и

Read More