Tuesday, Aug 4, 2020
HomePosts Tagged "јавен обвинител"

Собранието денеска на пленарна седница треба да гласа за именувањето на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. Расправата за изменувањето на новиот државен јавен обвинител заврши на 15 декември. За избор на Јовески е

Read More

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, за сабота (25 ноември) ја закажа седницата за именување нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески. Според календарот на седници на официјалната интернет-страница на Собранието, именувањето државен јавен обвинител е прва точка на 22. седница. Трета точка

Read More

Собранието на Република Македонија денеска го објави огласот за именување нов државен јавен обвинител, по разрешувањето на Марко Зврлевски од оваа функција, пишува „Мета“. Со ова и официјално почнува да тече рокот од 15 дена за пријавување на заинтересираните кандидати за оваа функција. „Заинтересираните кандидати кои ги

Read More

ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи изборот за нов јавен обвинител бидејќи е спротивно на Членот 8а од Изборниот законик и на денешната седница ќе се спротивставиме на ваквата иницијатива на СДСМ, рече пратеникот Илија Димовски во однос на распишувањето на оглас за избор на нов

Read More

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја започне 12. седница на која на дневен ред се повеќе одлуки и закони, меѓу кои Предлогот за огласување на именување на Јавен обвинител на Република Македонија и Предлог одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието,

Read More

Одложена е седницата на која требаше да се избере времен наследник на Зврлевски. Постапката пак, за избор на нов обвинител ќе се одолговлечи по локалните избори, со оглед дека се поклопува со кампањата. На сето ова претходеше маратонско разрешување на Зврлевски, јавува „Радио Слободна Европа“.

Read More

Владата првата наредна седница, предвидена за следниот вторник ќе ја почне процедурата за именување на нов државен јавен обвинител, откако вчера Собранието го разреши Марко Зврлевски, кој досега ја извршуваше оваа функција, пишува „Мета“. Како што соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на седницата во вторник

Read More

Со 64 гласа „за“ и ниту еден против, Собранието попладнево го разреши досегашниот републички јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето пратениците на ВМРО ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со одлуката спикерот Талат Џафери да не го прифати мислењето на Антикорупциската комисија дека

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска го оцени како лицемерен предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ, јавниот обвинител да се избира по предлог на опозицијата. – Ќе го дефинирам предлогот како мало лицемерие. Ние ветивме дека по втората година, на предлог на опозицијата ќе се избира јавен обвинител. Сега на Македонија

Read More

Во пресрет на разрешување на актуелниот јавен обвинител Марко Зврлевски, опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара тие да го предложат наследникот на републичкиот јавен обвинител. Пратеникот Илија Димовски побара наместо како досегашната пракса со просто мнозинство, јавниот обвинител да биде избран со двотретинско мнозинство. Предлогот за разрешување на Зврлевски

Read More