Friday, May 29, 2020
HomePosts Tagged "Британија"

Владејачката Конзервативна партија има предност од 18 поени пред главната опозиција во лицето на лабуристите пред претстојните парламентарни избори на 8 јуни во Велика Британија, покажа истражувањето на компанијата „Комрес“, пренесува Reuters. Според спроведената анкета, конзервативците можат да се потпрат на 48% поддршка, што е за

Read More

Пратеници од Велика Британија се обратиле до Министерството за внатрешни работи со барање за повлекување на британското државјанство на сопругата на сирискиот претседател Башар Асад. Ова го тврди “Сандеј тајмс”, без да наведува конкретни извори. Според изданието бројни пратеници и Сиријци кои живеат во земјата, веќе

Read More

Британија планира да изгради голем ѕид во близина на границата со Франција и така да го спречи преминувањето на мигрантите од таа земја. Ѕидот би бил направен во близина на француското пристаниште Кале, кај каналот Ла Манш, а оваа километарска бариера ќе чини околу 2

Read More

Составот „The Chainsmokers“ во соработка со американската пејачка Хелзи оваа недела може да се пофали со најпродаваната нумера во Велика Британија, Америка и Австралија додека првата позиција на најпродавани албуми и припадна на Барбара Стрејсенд. „The Chainsmokers“ во соработка со Хелзи со синглот „Closer“ од

Read More

Британските археолози на територијата на Кембрич пронашле остатоци од праисториска заедница од брозеното време стари околу 3.000 години, а локацијата каде биле пронајдени била наречена „Must Farm“. Се смет дека во ова наоѓалиште живеела заедница од околу 30 лица кои престојувале во девет или десет

Read More

Независно дали одлуката Велика Британија да ја напушти Европската унија ќе се покаже катастрофална или само грпка на патот за остварување на обединета Европа, едно нешто од него веќе е сосема и вознемирувачки јасно: Брегзитот ќе ја бетонира улогата на Германија како лидер на континентот

Read More

Британската влада им одговори денеска на над четири милиони граѓани во државата кои потпишаа петиција за втор референдум по спроведениот на 23 јуни, дека - нема да има второ гласање. Секој човек кој ја потпишал петицијата добил мејл од МНР во кој се наведува дека „Владата

Read More

По кампањата за излез или останување на Велика Британија во ЕУ, во периодот од 16 до 30 јуни, ширум земјата биле забележани 3.000 злосторства извршени од омраза, изјави денеска шефот на националниот совет на раководители на полициски служби, Марк Хамилтон. - Сега имаме јасна слика за

Read More

Втор референдум за членство на Британија во Европската унија би можел да биде законски оправдан доколку постојат јасни докази дека јавното мислење се свртило против Брегзит, изјави конзервативецот и екс советник за правни прашања во владата во Лондон, Доминик Грив. Поточно, тој вели дека резултатите на

Read More

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц побара Велика Британија уште во вторник да поднесе молба за излегување од Европска унија по одлуката на Британците за Брегзит. - Сега очекуваме британската Влада да премине од зборови на дела. Самитот во вторник е соодветен момент за тоа, посочи

Read More