Wednesday, May 20, 2020
HomeРЕФЛЕКТОРМузика (Page 44)

Продолжува музичката програма на 55 јубилејно издание на фестивалот ,,Охридско лето”. Вечерва во катедралната црква ,Света Софија” концерт ќе одржи Рускиот пијанист Николај Лугански. Од страна на стручните критичари Лугански  е оценет како пијанист со исклучителна префинетост, чуствителност и „кристална убавина“ во свирењето, слична на Моцарт

Read More

55 Охридско лето продолжува со својата богата програма. Вечерва во  совршената акустика во катедрална црква ,,Света Софија” свој концерт ќе одржат рускиот виолончелист  Александар Књазев и  неговиот сонародник,  пијанистот Андреј Коробејников. Књазев од стручната јавност е оценуван како еден од најмоќните виолончелисти во светот Соработките со

Read More

  Третата фестивалска вечер на 55 издание на ,,Охридско лето” носи маестрална пијано-уметност. Во црквата ,,Света Софија” вечерва концерт ќе одржи рускиот пијанист Андреј Коробеиников. Станува збор за реномиран музичар кој својата кариера ја започнува на 8 години со настап во Баки Азарбејџан. Јуриј Темирканов, Владимир Ашкенази,

Read More

Вечерва на фестивалот ,,Скопско лето” ќе имаат можност да уживаат сите љубители на музичката уметност. Со почеток во 20 часот во Куршумли ан концерт ќе одржи Студентскиот симфониски оркестар од Утрех Холандија под диригентска пална на Бас Полард. Станува збор за најстариот Студентски оркестар во Холандија

Read More

Гитаристот Дарко Багески ќе настапи во КИЦ на Македонија во Софија. Станува збор за еминентен музичар, солист и професор на ФМУ-Скопје. Публиката во Бугарија веќе добро ја познава неговата музичка дејност ако се земе во предвид дека Багевски годинава учествуваше на  на 19. Интернационален Фестивал

Read More

На шоуто ,,America's got talent'' блесна 5 годишно девојче со неверојатна харизма, весела насмевка и искрен пристап кон музиката но и кон жирито. Освен талентот ова мало девојче ќе ве воодушеви и со чувство за хуманост. Вели дека доколку победи на шоуто шарите ќе ги

Read More

Неодамна, во Спомен куќата ,,Тодор Проески" во Крушево се одржа тридневна работилница по гитара која ја предводеше најдобриот гитарист Влатко Стефановски. На оваа креативна музичка работилница посветена на нашата поп-икона Тоше Проески,  учествуваа 70 млади музичари од Македонија, Србија, Босна и Херцеговина. Учесниците покажаа голема

Read More

Ансамблот за народни песни и игри на Македонија „Танец“ вечерва на сцената на Долни Сарај во Охрид со целовечерен концерт ќе го отвори 54тиот Балкански фестивал на народни песни и игри.Предвидени се пет фестивалски вечери на кои својата традиција ќе ја претстават културно уметнички друштва

Read More

Синоќа во Младинскиот парк во Велес свечено беше затворено 12то издание на Интернационалниот фолклорен фестивал,,Велес 2015”. Во текот на изминативе 5 дена публиката имаше можност да ужива во песните, ората, културата и традицијата на земјите учеснички на овој фестивал.Настапија вкупо  илјада фолклористи од кои 500

Read More