Wednesday, Feb 26, 2020
HomePosts Tagged "руски"

Повеќе од 120 милиони евра во готовина биле најдени кај високиот претставник за борба против корупција во Русија, кому му е одреден притвор поради „голема корупција“, соопштиле властите. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес изјавил за новинарите дека претседателот Владимир Путин е известен за тој

Read More

Федералното истражно биро (ФБИ) побара од избирачките органи во САД да ги зајакнат мерките за компјутерска безбедност, откако минатата недела беа откриени детали за сајбер напади врз бази со податоци од избирачки списоци во двете сојузни држави Аризона и Илиноис, се наведува во доверлив документ.

Read More

Турскиот пилот кој ланскиот ноември го собори рускиот бомбардер „Су-24М“ самиот ја донел одлуката да дејствува, изјави вчера заменикот претседател на турската владејачка партија (AKP), Јасин Актај во интервју за агенцијата Sputnik. Актај истакнал дека околу ситуацијата со соборувањето на рускиот бомбардер над границата со Сирија

Read More

Руски воени пилоти инструктори загинале во петокот во Сирија за време на прелет во областа на градот Палмира, објави вчера руското министерство за одбрана. Повикувајќи се на соопштението на министерството за одбрана, агенцијата ТАСС пренесува дека двајцата руски воени пилоти инструктори вршеле прелет со сириски борбен

Read More

Започна големиот собор на православните цркви на Крит, прв по речиси илјада години, кој требаше да го потврди единството меѓу православните цркви во светот, но неговото значење е намалено со недоаѓањето на поглаварите на некои цркви, во прв ред на рускиот патријарх Кирил. Од 17-ти до

Read More

Нуклеарниот мразокршач „Арктик“, главен брод на Проектот 22220, беше спуштен во вода во петербуршкиот Балтички завод, со што заврши најважната фаза од изградбата. Проектот ќе заврши во декември 2017 година, иако неговото пуштање во употреба беше предвидено за порано. „Арктик“ е најголемиот нуклеарен мразокршач во светот.

Read More

Руски воен ловец-бомбардер Су-27 се урна во околината на Москва при тренажен лет, а пилотот загинал, потврди за медиумите руското Министерство за одбрана. Руското министерство потврди дека авионот паднал во шумски регион при враќање во базата од тренажен лет. Се истакнува дека при падот не дошло

Read More

Русија на Иран му ја испорача првата пратка од своите ракетни одбрамбени системи С-300, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Хосеин Џабер Ансари. „Првата пратка од руски ракетни системи С-300 пристигна во Иран“, рече Ансари за иранската агенција ТАСНИМ, а пренесе руски

Read More

Американските власти воведоа нови санкции за рускиот гигант „Гаспром“. Станува збор за испорака на американска опрема за извлекување на гас од јужнокиринското наоѓалиште кое се наоѓа на 35 километри од островот Сахалин. Со оваа мерка САД забранија испорака на веќе купената техника која е многу

Read More

55 Охридско лето продолжува со својата богата програма. Вечерва во  совршената акустика во катедрална црква ,,Света Софија” свој концерт ќе одржат рускиот виолончелист  Александар Књазев и  неговиот сонародник,  пијанистот Андреј Коробејников. Књазев од стручната јавност е оценуван како еден од најмоќните виолончелисти во светот Соработките со

Read More