Sunday, Jul 5, 2020
HomePosts Tagged "изложба"

Синоќа во Музеј на современа уметност беа изложени фотографиите од натпреварот „Моја скопска приказна“ и најдобрите три, што на најсликовит начин преку автентични фасади ја раскажуваат приказната за Скопје, беа наградени. За најдобра скопска приказна прикажана во пет фотографии беше прогласена приказната на Оја Заде

Read More

Охридската публика ќе може да ги погледне делата на одличниот турски уметник Мустафа Чеват Атал вечерва од 20 часот во Спомен куќата на Христо Узунов. Самостојната зложба „Инскрипции, жена во простор“ е во организација на Завод и Музеј - Охрид. Мустафа Чеват Атал е роден во Караман,

Read More

После големиот успех од изложбата за легендарниот покоен уметник Дејвид Боуви, лондонскиот музеј „Викторија Алберт“ во 2017 година ќе направи и изложба за култната англиска група „Pink Floyd“. Маскота на изложбата, која ќе биде отворена од 13 мај до 1 октомври 2017 година, ќе биде

Read More

Во Лондон е отворена првата изложба за современи уметности наменета само за кучиња, која ја креирале уметници, ветеринари и експерти за кучиња, а се состои од четири инсталации специјално дизајнирани за најдобриот пријател на човекот. Бидејќи лондонските уметници се потешко се пробиваат на сцената, смислиле

Read More

Високата школа за моден дизајн при Универзитетот „Евро-Балкан“ во соработка со модната и графичка дизајнерка м-р Ленче Наумовска и дизајнерот на накит Милан Доминик Ненковиќ, кој се јавува како организатор и технички соработник, на 24.07.2016 год. реализираа изложба на фотографии „Портрети на животни“, во Old

Read More

Во Музејот на град Скопје е поставена изложбата „Скопје 1963- виртуелни изложбени тури“, a може да се погледнат и експонатите од постојанота музејска поставка.    На свеченото отворање, како и одбележување на годишнината од страшниот скопски земјотрес присутвуваше градоначалникот Коце Трајановски и бројни граѓани кои се

Read More

Македонската метропола утре одбележува 53 години од катастрофалниот земјотрес што со уривачката моќ во 1963 година го претвори Скопје во урнатина. Утре во 10 часот, на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес, официјални делегации и претставници на институции ќе положат

Read More

Изложбата „Дојран ресорт“, составена од големи паноа со модни фотографии поставени на шеталиштето долж Дојранското езеро, ќе биде отворена в сабота со почеток во 11 часот. На дневната забава од отворен карактер ќе бидат презентирани фотографии направени на повеќе значајни локации и историски објекти низ

Read More

Уметницата Тања Џипунов од 17 до 30 јуни ќе ја одржи својата самостојна изложба која симболично е насловена „Face to face“ во време кога уметноста е ставена во позадина, кога сакаме да избегнеме соочување со посуштински прашања за убавото, емоциите, расудувањата и споделувањето на сопствените

Read More

Норма Џин Мортенсон е родена на 1-ви јуни 1926 година во болницата на сиропиталиштето во Лос Анџелес. Своето име го променила на 23-ти февруари 1956 година во Мерлин Монро. Таа беше филмска актерка, пејачка, модел и своевидна икона, а многумина ја сметаат за најпознатата американска филмска ѕвезда.

Read More