Monday, Jul 6, 2020
HomePosts Tagged "виолончело"

2 Cellos во светот „експлодираа" како Јутјуб сензација во 2011 година, по видеото во кое на две виолончела свират преработка oд Мајкл Џексон. Талентираното дуо од  Хрватска се вивнаа во музичкиот свет, следуваше гостување во ток шоуто на Елен Деџенерис  и тоа два пати во

Read More

Продолжува 55 јубилејно издание на фестивалот ,,Охридско лето”. Вечерва во совршената акустика на катедралната црква ,,Света Софија” концерт ќе одржат албанските уметници  Мерита Реџа Тершана (пијано) Клаиди Сахатчи (виолина) и Пјетер Гураљуми,(виолончело) На програмата се дела на Моцарт, Франк и Менделсон. Концертот е закажан за 21

Read More

55 Охридско лето продолжува со својата богата програма. Вечерва во  совршената акустика во катедрална црква ,,Света Софија” свој концерт ќе одржат рускиот виолончелист  Александар Књазев и  неговиот сонародник,  пијанистот Андреј Коробејников. Књазев од стручната јавност е оценуван како еден од најмоќните виолончелисти во светот Соработките со

Read More